петак, 15. јун 2018.

Руска емиграција оставила неизбрисив траг у развоју Београда

Заменик градоначелника Београда Горан Весић присуствовао је данас волонтерској акцији уређења Руског гробља која је организована у част обележавања стогодишњице завршетка Првог светског рата и 180 година од успостављања дипломатских односа између Србије и Русије. Ову акцију организовала је компанија НИС у сарадњи са Руским домом и подворјем Руске православне цркве у Србији, а догађају су присуствовали и патријарх српски Иринеј, министар одбране у Влади Србије Александар Вулин, амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин, генерални директор компаније НИС Кирил Тјурдењев, као и представници компаније „Гаспром њефт”. 

Горан Весић је истакао да је руска емиграција оставила неизбрисив траг у развоју Београда, нарочито у периоду након Првог светског рата. 

– Зато је Руски некропољ у Београду споменик не само руско-српском пријатељству него и свему томе шта су људи који су дошли невољом из Русије оставили нашем граду. На нама је да чувамо успомену на све људе из Русије који су учествовали у развоју Београда, као и наше пријатељство, те данас са поносом можемо да кажемо да не чувамо само споменике већ и да градимо нову, заједничку будућност. Један од тих примера је и сарадња коју има компанија НИС са Градом Београдом. Она сваке године одваја део својих средстава за улепшавање града и тиме показује да је друштвено одговорна компанија која жели да остави траг у граду у коме ради – казао је заменик градоначелника.

Министар одбране Александар Вулин истакао је да Срби и Руси деле своју историју, не само зато што су рођени као Словени и што су православни већ и зато што су изабрали да деле вредности због којих су увек били на истој страни света. 

– Данас смо овде да још једном потврдимо да су вредности слободе заправо права на избор и одлучивање. Овај споменик нас подсећа да не треба да будемо мањи од својих предака, а односи Србије и Русије су односи заједничке будућности, будућности коју смо изабрали, која је добра Србима и Русима, као и читавом свету – казао је министар Вулин.

Патријарх српски Иринеј поздравио је све присутне речима да се налазимо на светом месту где почивају бројна тела наших православних хришћана и наше браће Руса, који су положили животе своје у борби за слободу нашега народа. 

– Овде су многи Руси нашли своје уточиште, своју другу отаџбину. Дошли су бројни руски научници, професори, архитекте, историчари и лекари који су својим знањем и стручношћу подигли ниво наше науке, и зато им је наш народ вечно захвалан – казао је патријарх.

Директорка Руског дома у Београду Надежда Кушенкова подсетила је да су овај комплекс благословили патријарси Кирил и Иринеј, као и да је обновљен 2014. године као резултат блиске сарадње између „Гаспром Њефта”, руске амбасаде и подворја Руске православне цркве. 

Генерални директор компаније НИС Кирил Тјурдењев указао је да ово место има посебну симболику, јер када поштујемо прошлост, разумемо вредност будућности. 

– Повезаност наших народа је вековна и јака, а пред овим јединственим спомеником херојства, историје и културе постајемо блиски са онима чија је домовина Русија, а вечни дом Србија. То може бити дужност али и привилегија. Волонтерске акције су честе у НИС-у, за нас је то начин размишљања и пракса помоћи заједници – казао је Тјурдењев.

Руски некропољ у Београду је основан двадесетих година 20. века у оквиру Новог гробља у Београду и на њему је сахрањено око 400 руских емиграната. Једно је од највећих почивалишта руске емиграције у свету и подсећа на најсјајнији период српско-руског заједништва – када је цар Николај II увео Русију у Први светски рат како би помогао Србији, која је само неколико година касније отворила врата за око 40 хиљада руских избеглица. Важност Руског некропоља препознала је компанија „Гаспром њефт” која је помогла обнављање овог комплекса, који су 2014. године свечано осветили  патријарх московски и целе Русије Кирил и патријарх српски Иринеј.