четвртак, 14. фебруар 2019.

Весић: Нов систем обавештавања грађана о загађености ваздуха

Заменик градоначелника Београда Горан Весић присуствовао је данас заједно са помоћником градоначелника Андрејом Младеновићем у Градском заводу за јавно здравље састанку чији циљ је био пружање грађанима правовремених информација о загађености ваздуха у реалном времену.

Састанку су присуствовали в. д. секретара за заштиту животне средине Ивана Вилотијевић, директорка Градског завода др Душица Матијевић, помоћник министра за заштиту животне средине Александар Весић, шеф кабинета директора Института за јавно здравље Србије – Батут Марија Булатовић и директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић. 

Весић је истакао да је циљ састанка био да се представници свих релевантних институција састану и донесу конструктивна решења када је реч о приказу резултата квалитета ваздуха у реалном времену и пружању правовремених информација грађанима.

– Грађани би требало да верују надлежним државним институцијама, јер оне управо постоје да би давали правовремене информације о различитим појавама, па и о загађености ваздуха – рекао је Весић и подсетио да су се грађани недавно узнемирили када је у медијима објављена вест да је ваздух у Београду загађенији него у Пекингу.

Заменик градоначелника је истакао да су се договорили да Град Београд у сарадњи са РРА обавести телевизије са националном фреквенцијом да емитују сваког јутра билтен са загађеношћу ваздуха на територији града и додао да ће се након тога преузимати одређене мере и давати препоруке за понашање у појединим ситуацијама. 

Према његовим речима, Завод ће почети да приказује сатну загађеност на свом сајту. Тренутно се мери загађеност која је просечна, али поред тога грађани ће моћи да виде и загађеност по сату у одређеним деловима града. 

Заменик градоначелника рекао је да је са Министарством за заштиту животне средине договорено да  се прошири број места на којима ће се мерити загађеност ваздуха за шта ће Град заједно са министарством издвојити новац за додатне мерне станице.

– Мерних станица требало би да буде више, тренутно их је пет на локалном нивоу, три државне и 18 станица који функционишу полуаутоматски. Поред тога, веома је важно и да политика града буде усмерена ка томе да се смањује загађеност. У последње четири године приоритет смо давали пешачком саобраћају, а не аутомобилском и то се види кроз урађеник 20 хиљада квадратних метара пешачке зоне – навео је Весић.

Он је истакао да ће топловод Обреновац – Београд повећати број корисника даљинског грејања и тако и смањити број индивидуалних котларница, а самим тим и знатно смањити загађеност ваздуха.

– Порастао је број регистрованих аутомобила у Београду за чак 50 хиљада годишње, али због тога се завршава обилазница око Београда. Предстоји и градња тунела, који ће почињати код садашње аутобуске станице и завршавати се код Панчевачког моста, чиме ће се смањити аутомобилски саобраћај у центру за око 14 одсто. Такође, велики чинилац када је реч о смањењу загађености јесте и изградња метроа, чија ће прва фаза изградње бити крајем 2020. године, као и  куповина нових 250 аутобуса за градски јавни певоз, који ће имати „евро шест” моторе. За следећу годину планирана је и куповина нових 50 до 80 електричних аутобуса, као и ширење трамвајске мреже – прецизирао је Весић.

Он је замолио медије да информације проверавају искључиво код надлежних институција.

– Ми ћемо учинити да те информације буду доступне грађанима, а уколико се такве ситуације појаве, трудићемо се да мере опреза буду на вишем нивоу, те да на пример ђаци за време физичке наставе не буду напољу, а суграђани са респираторним проблемима не излазе из својих домова – закључио је Весић.  

Доктор Градског завода за јавно здравље Андреј Шоштарић поновио је да Градски завод почиње унапређивање система обавештења грађана о концентрацији загађујућих материја у реалном времену. 

– Грађани ће поред информација добити и здравствене препоруке. Сви грађани, а посебно они који имају одређене болести и најмлађи, биће правовремено обавештени о тренутном стању и моћи ће да се адекватно прилагоде – рекао је Шоштарић.