четвртак, 21. октобар 2010.

Управа за енергетику на Европској недељи локалне демократије

Управа за енергетику Секретаријата за комуналне и стамбене послове саопштила је данас да је у оквиру  манифестације Европска недеља локалне демократије Београђанима, испред ТЦ „Ушће”, представила активности града у области обновљивих извора енергије и залагање за принципе енергетске ефикасности.

Како се наводи, тема овогодишње европске недеље локалне демократије је утицај одрживих заједница на борбу против климатских промена, са нагласком на значај коришћења обновљивих извора енергије и залагање за принципе енергетске ефикасности.

Управа за енергетику изводи истраживања субгеотермалних вода на територији Београда, која би требало да дају хидрогеолошке податке на основу којих се могу проценити могућности примене топлотних пумпи за коришћење геотермалних вода у приватним кућама и у великим пословним објектима. Поред тога, у току је и истраживање потенцијала ветра на висинама до 100 метара, како би се утврдио квалитет ветра за покретање ветрогенератора, а на основу резултата биће израђена и карта потенцијала и одабраће се зоне за изградњу ветроелектрана.

Пројекти Управе за енергетику реализовани су на више начина, тако да ЈКП „Београдске електране” у својим погонима већ користи око 3.500 тона палета и брикета домаће производње. Реч је о седам котларница на подручју Карабурме и топлана Барајево.

Биомаса за загревање пластеника је пројекат који је реализован пре три године у ПКБ-у и годишње се потроши око 1.500 тона сламе соје и кукурузовине за загревање пластеника од 10.000 квадратних метара. Поред тога, у току је поступак за пројектовање соларне расвете на обали Дунава у зони кеја – шеталишта Ада Хуја. Ово је први пилот пројекат овог типа у Србији, а предвиђено је да кеј буде осветљен са око четрдесет соларних светиљки. Направљен је пробни мобилни мини хибридни солар-ветар систем, који има за циљ да омогући  снабдевање електричном енергијом малих потрошача који нису на електричној мрежи или да се користе у екстремним ситуацијама, у случајевима непогоде попут поплава и земљотреса.

Пројекат који је Управа за енергетику започела у септембру 2010. године настављаће се континуално и наредних година, путем едукационог програма који се спроводи у средњим школама у 90 одељења са двочасовним презентацијама.