Градоначелник Шапић: У току је постављање стубова са именима улица на ћирилици и енглеском језику
Ускоро почиње и промена свих табли на зградама по истом принципу
Пре неколико месеци почело је постављање стубова са ознакама улица и бројева на раскрсницама, пре свега у централним градским општинама. То је једна новина, до сада у Београду то нисмо имали. Очекујемо да ће у следећa два-три месеца бити завршено постављење свих тих стубних носача са натписом улица и бројева. До сада их је постављено више од 200, и то би требало, пре свега, да олакша оријентацију Београђанима, а нарочито туристима и странцима који долазе у наш град, јер до сада сте морали да буквално приђете некој згради, да бисте могли да знате у којој се улици налазите или у коју улицу желите да уђете. Сада ћете о томе моћи да се информишете већ на одређеним раскрсницама и тротоарима. Такође, оно што је новина, то је да су сви натписи исписани само ћириличним писмом, али и на енглеском језику, рекао је градоначелник Београда Александар Шапић поводом постављања стубова и табли са натписима улица на ћирилици и енглеском језику.
Према његовим речима, до сада су називи улица на свим таблама били исписани ћирилицом и латиницом, а како је раније говорио о томе, нема потребе да називе улица исписујемо користећи оба наша писма.
– Наше приоритетно, Уставом дефинисано и званично писмо јесте ћирилица. Тако да смо се одлучили да оно једино буде на информативним таблама, а да поред њега буде натпис и на енглеском језику. Тај принцип ћемо користити и у промени свих натписа на зградама, што ће, како очекујемо, почети крајем године. Такође, у следећој календарској години биће промењени сви натписи улица, тако да више нећемо имати латинични натпис, већ ћирилични, као и на енглеском језику, што мислимо да је довољно и исправно. Ово је сада почетак те акције – казао је Шапић.
Захваљујући тим стубовима биће боље и квалитетније обавештавање људи, наводи Шапић, тако да ћемо искористити прилику и да променимо стару праксу у којој су биле само ћирилица и латиница, а сада ћемо уместо латинице имати енглески језик.
– Нови принцип са ћириличним исписима смо већ користили и на аутобуској станици, где имамо и енглески, али и друге стране језике, међутим за стубове и табле са именима улица довољан је само енглески језик. О свему овоме сам говорио пре две-три године. Требало је време да се спроведу различите процедуре, распишу набавке и да се цео процес за почетак започне са постављањем ових стубова и практично путоказа, којих ће за неколико месеци бити више стотина, а након њих крећемо и у промену свих табли широм града Београда – закључио је Шапић.
Видео материјал може се преузети са линка: