Беоинфо вести

Реконструкција Немањине улице

03.11.2005.

Реконструкција Немањине улице
Величина слова

Завршава се водовод од Савског платоа до Балканске

Данас је у делу Немањине улице од Савског платоа до Балканске oбављана припрема хидрауличке пробе водоводних цеви на десној страни, док је на левој страни проба завршена. Постављан је кинет, бандажиране су канализационе цеви и припремана је хидрауличка проба. У року од два дана биће затрпани ровови на дубини од 50 сантиметара испод нивоа асфалта. На делу између Хајдук Вељковог венца и Балканске копан је ров за фекалну канализацију и колектор пречника 300 милиметара. Ров за водовод копаће се још три дана – ради се ручно због великог броја каблова. На овој деоници постављено је 100 метара водовода пречника 300 милиметара. Копан је и ров за Телекомову инсталацију и бетонирана је каскада изнад плоче топловода. Средином следеће недеље биће започети радови на коловозу, а екипе које овде копају ровове и раде друге послове прећи ће у горње деонице.

Од Балканске до улице Кнеза Милоша копан је ров за цеви водовода пречника 200 милиметара, копан је и ров за фекалну канализацију и полагане су цеви. Овде је прављен и колектор пречника 300 милиметара и обављана је припрема за хидрауличку пробу.

Од Кнеза Милоша до Ресавске завршен је ископ у трамвајској баштици и левом коловозу, а обављене су и припреме за ископавање рова за велики колектор испод шина пречника 1.200 са 1.800 милиметара. Овај ће посао трајати 42 дана.

У делу улице од Ресавске до Светозара Марковића скинуто је пола коловоза, бушена је бетонска плоча у трамвајској баштици и одвожен је материјал. Припремана је и хидрауличка проба водовода уз парк „Мањеж“. Лева страна улице је припремана за копање рова.

Од Светозара Марковића до Краља Милутина разбијани су лева коловозна трака и испуне у трамвајској баштици. Од Краља Милутина до Делиградске и Булевара ослобођења завршен је попречни ров за цев пречника 300 милиметара између два шахта. Рађен је и шахт 2 и копан ров до Булевара ослобођења за водовод. Од Делиградске до Булевара ослобођења водоводне цеви ће бити положене између колектора и топловода. У Делиградској улици јуторс је урађен прелаз. Радило се неколико сати дуже јер су радници наишли на каблове и шахт који није био уцртан у планове.

Сеча стабала се завршава, а демонтажа стубова напредује према плану. У ноћи између суботе и недеље радиће се прелаз за водовод у Сарајевској улици. Предложено је да се ради по пола коловоза и уз постављање мостова.

Током реконструкције Немањине улице кишна канализација ће бити замењена читавом дужином трамвајске баштице и једним делом коловоза цевима пречника 300 милиметара. Тако ће бити замењено око 580 метара фекалне и око 800 метара кишне канализације, а биће санирано и 130 метара бетонског колектора у нивоу Генералштаба, оштећеног у бомбардовању 1999. године. Фекална канализација биће постављена на дубини од готово пет метара.

Измештено стајалиште за линије 42 и 59 на Славији

Због повезивања водоводних цеви између Булевара ослобођења и Немањине улице, стајалиште за линије 42 и 59 измештено је са Славије на стајалиште у Булевару ослобођења које користе трамвајске линије 9, 10 и 14 и аутобуска линија 48 у смеру ка Аутокоманди. Веза ових цеви биће направљена на прелазу између улица Краља Милутина и Делиградске.

Пошто је управо завршена замена водоводних цеви у Булевару ослобођења, заменом цеви у Немањиној омогућиће се добро снабдевање водом грађана који станују у овом делу града. Радови на овом делу водовода биће завршени до почетка идуће недеље.

Измене у саобраћају

Реконструкција Немањине улице условила је измене како у трамвајском и аутобуском тако и у аутомобилском саобраћају. Укинуте су линије број 2, 7Л и 11, а линија број 13 ради без измена. Линија број 3 саобраћа од Кнежевца, преко Главне железничке станице до Пристаништа, линија број 7 од Блока 45, преко Дорћола и Вуковог споменика до Устаничке улице, линија број 9 од Блока 45, преко Дорћола и Славије до Бањице, линија број 9Л од Блока 45, преко Главне железничке станице до Господарске механе, а линија број 12 Л од Омладинског стадиона преко Славије и Аутокоманде до Бањице.

Током прве фазе радова уведена је аутобуска линија 2А, која саобраћа на релацији Славија – Главна железничка станица. У смеру од Славије саобраћа улицама Краља Милана, Драгослава Јовановића, Трг Николе Пашића, Кнеза Милоша, Адмирала Гепрата, Гаврила Принципа, Краљевића Марка и Карађорђевом, а задња станица је Савски трг. Од Главне железничке станице саобраћа од Савског трга преко Савске, Рисанске, Хајдук Вељковог венца, Балканске, Гаврила Принципа, Југ Богданове, Зеленог венца, Призренске, Теразија до Краља Милана и Славије.

У аутобуском саобраћају је дошло до измена на линијама 30, 33, 34, 39, 44, 46, 47,  51, 78, 83, 91, 92, 511, 551 и 601. Линија број 78 од Земуна до Главне железничке станице иде редовном трасом, затим преко Мостара и Аутокоманде до Бањице, у једном смеру Савском у другом Сарајевском; линија 83 од Земуна до VI каплара редовном трасом, а затим преко Бранковог моста, Теразија и Славије до Црвеног крста; линије 34, 44, 46, 51 у једном смеру Сарајевском, а у другом Кнеза Милоша; линије 91, 92, 511, 551, 601 Сарајевском, Михаила Богићевића до Главне железничке станице, ка Бановом брду Савском улицом; линије 30, 33, 39 и 47 се крећу трасом Булевар ослобођења – Трг Славија – Булевар ослобођења – Тиршова – Катићева (терминус) – Бирчанинова – Булевар ослобођења.

Аутобуски терминус на Савском тргу премештен је на место садашњег паркинга испред Главне железничке станице, а такси станица у правцу Аутобуске станице. Терминус у Бирчаниновој улици је укинут, док је полазно стајалиште измештено у Катићеву улицу.

Препоручени правци за аутомобилски саобраћај су:

– Смер ка Мостару: Карађорђева – Савска
– Смер ка Калемегдану: Савска – Дринска – Сарајевска – Хајдук Вељков венац – Балканска – Гаврила Принципа – Карађорђева
– Смер ка Славији, од Карађорђеве: Карађорђева - Савска – Рисанска – Бирчанинова – Делиградска – Славија
– Смер ка Славији, од Мостара: Савска – Дринска – Сарајевска – Бирчанинова – Делиградска – Славија
– Смер ка Главној железничкој станици, од Славије: Делиградска – Тиршова – Ресавска – Милоша Поцерца – Савска.

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више