Беоинфо вести

Радмила Хрустановић угостила добровољне даваоце крви

12.05.2006.

Радмила Хрустановић угостила добровољне даваоце крви
Величина слова

Поводом Дана добровољних давалаца крви, 11. маја, заменик градоначелника Београда Радмила Хрустановић угостила је данас у Старом двору представнике вишеструких давалаца крви са подручја Београда.

Радмила Хрустановић, која је и сама добровољни давалац крви, рекла је том приликом рекла да добровољни даваоци крви заслужују поштивање јер су сваког тренутка спремни да дарују крв онима којима је она неопходна.

– Наука и технологија су достигле неслућене висине, али  још нико није пронашао алтернативу за крв и због тога је однос према давалаштву крви нешто посебно, нешто што има праву и истинску вредност. Крв може да да само човек човеку и зато је она незаменљива и нема цену. Давалаштво крви се заснива на принципима анонимности, добровољности и бесплатности и зато оно треба да се настави и даље. Изузетно ми је драго да млади налазе инспирацију у хуманој акцији давалаштва и да су спознали да је важно да између себе будемо солидарни јер ако другима дамо крв помоћи ћемо и њима да оздраве, а само ако смо здрави брже ћемо градити лепши Београд и Србију – рекла је Радмила  Хрустановић. 

Драгослав Гринвалд, председник Црвеног крста Београда, истакао је да је у току прошле године у Београду прикупљено 54.969 јединица крви, односно било је 3,5 давања на 100 становника. Он је нагласио потребу да се хумана и племенита породица добровољних давалаца крви свакодневно увећава да би се остварио жељени план од четири даваоца на 100 становника.

На овом скупу Радмила Хрустановић уручила је и награде учесницима традиционалног ликовног и литерарног конкурса „Крв живот значи” који је организовао Црвени крст Београда. На овогодишњем конкурсу учествовало је 115 ученика београдских основних и средњих школа. Уручене су по три награде у свакој категорији.Ученици су на поклон добили књиге, привеске и карте за позориште, а уручењу награда присуствовали су и њихови наставници разредне наставе. Признања су добиле и општинске организације Црвеног крста Вождовца, Младеновца, Обреновца, Лазаревца и Земуна које су у претходној години пребациле план прикупљених јединица крви. На данашњој свечаности признања „50 +” уручена су женама које су крв дале више од 50 пута,  а „100 +” мушкарцима који су крв дали више од 100 пута.

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више