Потписивање Меморандума о сарадњи на пројекту „Подршка локалном развоју малих и недовољно развијених општина”
У просторијама Сталне конференције градова и општина (СКГО) у понедељак, 26. јуна, биће потписан Меморандум о сарадњи десет пилот општина у оквиру пројекта „Подршка локалном развоју малих и недвољно развијених општина”.
Овај пројекат, започет у марту, реализује СКГО у сарадњи са тимом председника Владе Републике Србије за имплементацију Стратегије смањења сиромаштва, International Management Group (IMG) и Центром за либерално-демократске студије (ЦЛДС), а финансира га Краљевина Норвешка.
Мале и недовољно развијене општине се, због скромних ресурса и развојних потенцијала, сусрећу са додатним тешкоћама у добијању финансијских средстава. Управо зато су основни циљеви овог пројекта примена Стратегије за смањење сиромаштва на нивоу локалне заједнице и стварање мреже малих и неразвијених општина. Десет пилот општина – Димитровград, Мали Зворник, Гаџин Хан, Голубац, Кнић, Лапово, Алибунар, Бабушница, Бела Паланка и Сремски Карловци ће, поред обуке, техничке помоћи и подршке у области стратешког планирања, добити и по 10.000 евра.
– Један од циљева пројекта је и стварање мреже малих и неразвијених општина како би се олакшао приступ европским и другим фондовима. Ове општине ће бити језгро мреже која треба да постане и механизам за лобирање и заступање других малих и недовољно развијених општина. Мрежа ће их подстаћи и да размењују добра искуства са другим општинама како би смањили сиромаштво – рекао је за БЕОИНФО Жељко Ожеговић, председник СКГО и општине Нови Београд.
Поменуте општине су на конкурсу изабране између 40 локалних самоуправа, при чему је свака конкурисала са неколико различитих програма.