„Дани европске баштине” од 8. до 17. септембра
Свечано отварање туристичко-културне манифестације „Дани европске баштине” одржаће у суботу, 9. септембра, у 11 часова под платаном испред Конака кнеза Милоша у Топчидеру, најављено је на данашњој конференцији за новинаре у Ботаничкој башти „Јевремовац”. Тема овогодишње манфестације, која ће трајати од 8. до 17. септембра је „Дрво”, а њен домаћин за подручје Србије биће Београд.
Члан Градског већа и председник Организационог одбора Јасенко Лазовић подсетио је да се ова манифестација у исто време одржава у чак 40 европских земаља.
– „Дани европске баштине” у Београду се организују по пети пут, а ова манифестација је прошле године имала више од 40.000 посетилаца. Надам се да ће ове године тај број бити премашен, јер је ово прилика да Београд и Србија афирмишу своје уметничко стваралаштво и заузму видљиво место на туристичкој мапи Европе. Београд је један од најзеленијих европских градова, имамо чак 90 стабала старијих од 200 година, која су заштићена законом и мноштво других атрактивних локација – рекао је Јасенко Лазовић.
У складу са темом манифестације, градски музеји и друге установе културе (Музеј примењене уметности, Историјски музеј Србије, Музеј Српске православне цркве, Етнографски музеј, Природњачки музеј, Народна библиотека Србије, Библиотека града, архиви Србије и Београда, музеји Јована Цвијића, Томе Росандића, Иве Андрића, Конак кнегиње Љубице...) припремају посебне програме разгледања. Да би се омогућило да што већи број посетилаца обиђе ове поставке, музеји ће продужити радно време и биће отворени и викендом. У многим од ових установа биће организоване тематске изложбе и предавања.
– Већ је устаљена пракса да сваке године за разгледање отворимо нека нова места. Ове године то ће бити Дом Јеврема Грујића у Светогорској улици и Дом породице Вељковић у Бирчаниновој. Посебно ће занимљиво бити у београдским приградским насељима која обилују културно-историјским знамењима за које је мало ко чуо – рекао је Лазовић.
Као и ранијих година, за посетиоце који се претходно најаве биће отворена и врата знаменитих здања попут Народне скупштине Србије, Старог и Новог двора, Краљевског и Белог двора, Француске амбасаде и Народне банке Србије. У програму ове манифестације и ове године је разгледање културно-историјских целина Београдске тврђаве, Старог језгра Земуна, Врачара, Ботаничке баште „Јевремовац”, Иконостас цркве Ружице и Саборне цркве, подземних пећина и лагума и других градских знаменитости са стручним водичима. Предвиђене су и свакодневне излетничке туре и обилазак знаменитости Барајева, Обреновца, Лазаревца, Младеновца, Гроцке, Сопота и Сурчина.
Посебно ће бити богати програми за децу и младе: Дечји културни центар предвидео је пратећи програм за малишане у парковима и музејима, а извиђачи, планинари и феријалци организоваће разне занимљиве активности ради упознавања са природном и културном баштином. Већи део овогодишњег програма биће доступан и особама са инвалидитетом.
Детаљније информације о програмима и начину пријављивања за оне ограниченог капацитета могу се добити на телефоне: 3247-426 и 3343-460. Информативни пунктови се налазе у згради Градске управе на Тргу Николе Пашића 6 (приземље, радно време од 10 до 18 часова), Тржном центру у Македонској 5 и на пункту Туристичке организације Београда код ресторана „Руски цар”.