Зоран Алимпић посетио Савез за церебралну и дечју парализу
Поводом „Недеље солидарности са особама са церебралном и дечјом парализом”, Зоран Алимпић, председник Скупштине града и вршилац дужности градоначелника Београда, и Љиљана Јовчић, градски секретар за социјалну и дечју заштиту, посетили су данас Савез за церебралну и дечју парализу на Дорћолу. Савез је ове године прославио 50 година од оснивања.
– Град Београд има добру сарадњу са овим савезом, јер већ годинама заједнички радимо на решавању проблема лица оболелих од церебралне и дечје парализе. У наредном периоду више пажње ћемо посветити оснивању општинских савеза за помоћ лицима са овом врстом болести и наставити да осмишљавамо пројекте чији је циљ укључивање тих особа у нормалан живот и рад. Овај савез свакако може рачунати на сваку врсту наше помоћи – рекао је Зоран Алимпић.
Љиљана Јовчић, градски секретар за социјалну и дечју заштиту, рекла је да ће један од првих корака бити отварање дневног боравка за особе оболеле од церебралне и дечје парализе у Средачкој 2 на Врачару.
– Савез је већ добио одговарајуће просторије на тој адреси и у наредних 12 месеци ћемо тамо експериментално отворити дневни боравак. Ако се тај пројекат покаже успешним, дневни боравак на Врачару и званично ће постати део система градских дневних боравака. Наш следећи задатак биће да се изборимо да се деца оболела од церебралне парализе која немају интелектуалних потешкоћа несметано уписују у редовне вртиће. Закон то дозвољава, наш посао биће да убедимо вртиће, васпитаче и родитеље да је то решење исправно, као и да обезбедимо проширење капацитета предшколских установа – рекла је Љиљана Јовчић.
Савез за церебралну и дечју парализу већ је отворио своје огранке у 12 београдских општина, а чине се напори да се обезбеди и простор за повремени и привремени смештај особа оболелих од ове тешке болести. Град Београд ће ускоро обезбедити и нова специјална комби возила за превоз инвалида, а наставиће се и постављање рампи за несметано кретање хендикепираних особа. Од прошле године и лица са церебралном парализом имају право на бесплатну вожњу у возилима јавног градског превоза, као и повластице при увозу и паркирању аутомобила.