Беоинфо вести

Одржана трибина о правној регулативи у инвалидској заштити

04.12.2008.

Одржана трибина о правној регулативи у инвалидској заштити
Величина слова

У Старом двору данас је одржана трибина „Правна регулатива у контексту инвалидске заштите” на којој су учествовали представници републике и града, професори Медицинског и Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију, као и представници удружења особа са инвалидитетом. Трибина је организована поводом обележавања Светског дана особа са инвалидитетом.

– У скупштинској процедури од септембра налази се Предлог закона о запошљавању особа са инвалидитетом. Његово доношење неопходно је због усаглашавања наших прописа са прописима Европске уније. У нашем правном систему запошљавање инвалида уопште није регулисано, а овим новим законом то ће бити учињено. Биће регулисано и питање професионалне рехабилитације и запошљавања и уведене мере које ће утицати на веће запошљавање особа са инвалидитетом. Послодавац који у својој фирми има више од 20 запослених мораће, по овом закону, да у радни однос прими и једног инвалида. У радном односу тренутно се налази само око 2.000 особа са инвалидитетом, а деведестих их је радило око 15.000. Новим законом биће регулисано и оснивање радних центара и социјалних удружења и организација које у Европи постоје дуги низ година и које добро послују – рекла је Татјана Пријић из Министарства економије и регионалног развоја.

Град финансира рад и програмске активности 10 социо-хуманитарних и шест борачко-инвалидских организација. Тренутно се реализују 24 пројекта. За бесплатан градски и превоз специјализованим комби возилима ове године издвојен је 51 милион динара.

– Град стипендира и 130 студената са инвалидитетом. За инвалиде су обезбеђена и 824 паркинг места. Секретаријат за социјалну и дечју заштиту ће током идуће године са Министарством за рад и социјалну политику припремити стратешке документе са стандардима који важе у Европи, а град ће настојати да се они и испуне – рекао је Ђорђе Стефановић, помоћник секретара за социјалну и дечју заштиту.

Новим законом о запошљавању особа са инвалидитетом биће регулисано и питање њиховог образовања. Према подацима које је на трибини изнео Горан Недовић, професор на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију, предшколским образовањем обухваћено је само један до три одсто деце са инвалидитетом, основним око 18 одсто, а средњошколским, вишим и високим око 14 одсто особа са инвалидитетом.

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више