Отворен спортски центар за особе са инвалидитетом
Спортски центар за особе са инвалидитетом данас је свечано отворен на Ади Циганлији. Комплекс прилагођен особама с неком врстом хендикепа једини је такав у Србији, а његову изградњу су са 9.000.000 динара финансирали Министарство омладине и спорта и ЈП „Ада Циганлија”. Корисници ће на теренима у близини „Аде Сафари”, на око 700 квадрата, моћи да се баве кошарком, фудбалом, одбојком и тенисом. Иницијативу за изградњу овог центра покренуло је Саветодавно тело за особе са инвалидитетом градоначелника Београда.
Поводом отварања терена данас је одржана и манифестација „Особе са инвалидитетом и пријатељи на Ади у сусрет Универзијади”, која је због лошег времена већ два пута одлагана. Учешће у спортским надметањима узели су и Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије, Снежана Самарџић-Марковић, министарка спорта и омладине, Драган Ђилас, градоначелник Београда, Александар Антић, председник Скупштине града, и Александар Ковачевић, градски секретар за спорт и омладину.
– Захвалан сам свима који су подржали идеју да особе са инвалидитетом добију место где ће моћи да се баве спортом као и сви други грађани. Град је пре неколико месеци заиста озбиљно почео да се бави овим проблемом и наша намера је да у свим новоизграђеним школама инсталирамо лифтове за децу у колицима, како би нормално могла да похађају наставу. У наредна два до три месеца у неколико школа поставићемо рампе за ученике са инвалидитетом. Намера нам је да се убудуће мање бавимо стратегијама и размишљањима, а више конкретним делима – рекао је градоначелник Драган Ђилас.
Потпредседник републичке владе Божидар Ђелић рекао је да се озбиљност једног друштва мери његовим односом према лицима са хендикепом.
– Ми смо још далеко од зацртаног циља, али охрабрују иницијативе попут ове. Захваљујем Саветованом телу градоначелника Београда које, иако постоји тек неколико месеци, већ иза себе има конкретан резултат – казао је Ђелић.
Министарка Снежана Самарџић-Марковић истакла је да је изградња овог спортског комплекса добар пример сарадње државе и невладиног сектора и додала је да је министарство овај пројекат помогло са шест милиона динара.
Председник Скупштине града Александар Антић позвао је власнике приватних компанија али и јавна предузећа да запосле што више особа са инвалидитетом.
– Време је да сви заједно почнемо да размишљамо о томе шта ове особе могу, а не шта су њихови недостаци. Уверен сам да они могу много, што показују и бројни примери из пословне праксе – истакао је Антић.
Влада Ивић, председник невладине организације „Колосеум” и члан Саветодавног тела градоначелника Београда, захвалио је свима на помоћи и предложио да се на Ади Циганлији ускоро организују међународна спортска такмичења за особе са инвалидитетом.
Данашњем догађају присуствовали су и представници амбасада Мексика, Марока и Бугарске, као и помоћник министра за рад и социјална питања Владимир Пешић.