Беоинфо вести

Потписана иницијатива о контроли продаје алкохола и цигарета малолетницима

02.11.2009.

Потписана иницијатива о контроли продаје алкохола и цигарета малолетницима
Величина слова

Драган Ђилас, градоначелник Београда, и Слободан Милосављевић,  министар трговинe и услуга, потписали су данас са једанаест највећих трговинских ланаца у Србији иницијативу за појачану контролу и доследну примену законских одредаба које се односе на забрану продаје алкохолних пића и цигарета малолетним лицима. Заједничку иницијативу министарства и града Београда потписали су  представници компанија „ЦБА” , „Делта Макси”, „Метро Кеш енд Кери”, „Туш”, „Меркатор”, „Интерекс”, „Идеа”, „ДИС”, „Штампа”, „Универекспорт” и „Фамилија маркет”.

– Ова иницијатива намењена је заштити наших најмлађих суграђана. Сигуран сам да се закон о забрани продаје алкохола малолетним лицима и до сада поштовао у великим трговинским ланцима, али желимо и на овај начин да подстакнемо ту иницијативу, да о њој разговарамо и да буде видљива на што више места, како бисмо извршили притисак и на остале, који закон не примењују доследно. Од када смо, пре месец дана, почели да спроводимо мере на повећању безбедности, сведоци смо акције сузбијања хулиганства, борбе против наркотика, а ми спроводимо наш део посла. Тада смо најавили измене неколико закона којима се бави Министарство трговине и по њиховом доношењу биће много јаче казнене мере, укључујући и затварање објеката који продају алкохол малолетницима. Град Београд ће током недеље доставити званичан предлог Влади Републике Србије у коме ћемо тражити да се граница продаје алкохола са 16 повећа на 18 година и да се поједностави систем контроле – рекао је градоначелник Ђилас.

Градоначелник је подсетио и на посету делегије Београда Чикагу и рекао да се тамо алкохол не продаје млађима од 21 године или без легитимације, без обзира на године. Исто тако, без легитимације није могуће ући у објекат у коме се служи алкохол.

– Ми желимо да се приближимо тим стандардима. Повећаћемо безбедност и на улицама, безбедност у објектима у којима се продају и алкохолна пића, а заједно са МУП-ом, коме смо из градског буџета већ пребацили 200 милиона динара за унапређење рада, у граду ћемо појачати и убрзати акцију постављања камера по свим школама у Београду. Министарство нам је дало на располагање више од 500 камера и процедура њиховог увођења у школе и прављења централних соба при општинским полицијским станицама је у току. Верујем да ћемо за неколико месеци имати много безбеднији град и много мање опасности, како за млађе од 18 година тако и за све остале Београђане – казао је Драган Ђилас, захваливши се представницима великих трговинских ланаца на учешћу у овој акцији.

Слободан Милосављевић,  министар трговинe и услуга, захвалио је присутнима што су и пре званичног потписивања заједничке иницијативе министарства и града Београда пооштрили контролу продаје алкохола и дувана у својим објектима.

– Ми завршавамо посао на два закона који су битни за ову тему, Закона о трговини и Закона о заштити права потрошача, и тренутно смо у фази „филигранског” дотеривања њихових одредаба. Уверен сам да ће Влада Србије ове законе усвојити до краја године, а затим ће се врло брзо наћи и у скупштинској процедури. Тако ћемо ускладити и наше законодавство са стандардима Европске уније и искоренити продају алкохола на киосцима. У вашим објектима сам се уверио да су натписи са забранoм продаје алкохола и цигарета малолетницима већ истакнути, као и да сами продавци у о томе воде рачуна, што је велики корак ка успеху ове иницијативе. Сигуран сам да ће то допринети бољем квалитету живота, вишем степену безбедности и здравља наше деце – рекао је министар Милосављевић.

У име великих трговинских ланаца окупљенима су се обратили Драган Филиповић, генерални директор „Делта Макси”, групе и Вероника Пунчева, генерални директор „Метро Кеш енд Кери” групе. Они су једногласно указали на корисност иницијативе и неопходност друштвене одговорности свих великих трговинских кућа, које ће тако дати пример и свим другим који се баве продајом прехрамбених артикала.

Иницијатива обавезује потписнике да континуирано прате прописе који регулишу област продаје алкохолних пића, дувана и дуванских производа, да контролишу примену прописа у продајним објектима и предузму све расположиве мере како би се повећала опрезност продајног особља приликом продаје алкохола и дувана, да покрену интерне дисциплинске мере и спроведу санкције услед повреде наведених прописа. Потписници се обавезују и да активно учествују у креирању нових законских решења давањем сугестија и предлога надлежним институцијама, као и да иницијативу проследe  руководиоцима свих продајних објеката.

Потписивању су присуствовали Живорад Анђелковић, помоћник градоначелника, Горјана Обреновић, секретарка Секретаријата за инспекцијске послове, Аца Ковачевић, секретар Секретаријата за спорт и омладину, Владимир Тодић, секретар Секретаријата за образовање, и Драгица Моро, заменица секретара.

Напомена: снимак овог догађаја можете  преузети са сајта www.infobiro.tv

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више