Град спреман за предстојећу зиму
Град је спреман за одржавање улица и путева у зимским условима, казао је данас градоначелник Београда Драган Ђилас.
– Све је спремно за зиму. Припремили смо се, али ипак очекујем да ова зима буде блажа од прошле која је била тешка и дуга. Претходних дана анализиран је градски саобраћај и повећан је број возила на неким линијама на којима се показало да су гужве превелике – истакао је Ђилас.
Оперативни план за одржавање улица и путева у граду у завршној је фази и биће спреман до 15. новембра, када и званично почиње с радом Зимска служба Јавног комуналног предузећа „Београд-пут”. Како је за Беоинфо рекао Жељко Маравић, директор ове службе, новим статутом града ове године предузеће је добило надлежност чишћења снега и посипања соли на територији још шест општина. Због тога су тренутно три екипе Зимске службе ангажоване на подручју Младеновца, Сопота и Лазаревца, одакле стижу информације да је вејавица јачег интензитета. Исто толико екипа тренутно је ангажовано и у централним градским општинама, на такозваним „вишим котама”.
– Од прошле године остало је око 6.500 тона индустријске соли која је распоређена у нашим базама. У току је поступак набавке још око 10.000 тона соли, а уколико се укаже потреба и ако падавина буде много, што се за сада не предвиђа, набавићемо још пет хиљада тона. Важно је напоменути да је град за потребе грађана купио хиљаду тона индустријске соли у паковањима од по пет килограма, које ће локалне заједнице дистрибуирати по својим приоритетима скупштинама станара и власницима кућа. План и програм рада Зимске службе направљен је у сарадњи с Дирекцијом за путеве, а идеја је да посао у „приградским” општинама обављају предузећа која су то и до сада радила, али уз помоћ „Београд-пута”, који би био и логистика и надзор. Практично би наше екипе „ускочиле” тамо где локална предузећа не могу да испуне план. Уз то, наша обавеза би била и контрола рада тих предузећа јер је императив града да квалитет услуга буде јединствен на целој територији Београда – нагласио је Маравић.
Предузеће је ове године, кад је реч о механизацији и организацији рада, знатно побољшано. Ремонт и сервис механизације и опреме у завршној је фази. У ову сезону предузеће „улази” са 115 кипера, 150 посипача, 150 раоника, 25 малих специјализованих возила и 25 грађевинских машина, а очекује се да ће ангажовани подизвођачи тај број увећати за још 20 кипера са комплетном опремом и 10 грађевинских машина. Набавка нових возила, која се већ дуго очекује, требало би да буде окончана, тако да ће од друге половине јануара возни парк бити увећан за још 15 кипера са комплетном опремом, 10 малих специјализованих возила и три зглобне вишенаменске машине. Сва та опрема и људство биће распоређани у шест градских и пет ванградских база „Београд-пута” и у шест база које ће користити подизвођачи у удаљенијим градским општинама. Та „разгранатост” допринеће много бржем и јефтинијем деловању. Уз GPS систем, који омогућава праћење возила на терену и њихово продуктивније кретање, у плану је и линк од кога се очекује визуелни надзор над стањем и условима на важнијим раскрсницама у Београду, што би допринело да услуге Зимске службе ове зиме буду подигнуте на још виши ниво.
Обавеза предузећа „Зеленило – Београд” јесте чишћење стаза, платоа и дечијих игралишта, те степеништа и тротоара у парковима и на скверовима и око њих. Од прошле године „Зеленило” je добило и обавезу чишћења снега на бројним мостовима, вијадуктима и петљама, где се посипа и со и емулзија.
Јавно комунално предузеће „Градска чистоћа” спремно је за предстојећу зиму. Одређене количине соли већ има на лагерима, а у току је и поступак набавке додатних количина које ће зависити од јачине падавина током предстојеће зиме.
– Стручне службе предузећа припремиле су возила и чистилице за снег, као и камионе намењене за одношење снега. ЈКП „Градска чистоћа”, као и прошле године, располаже са 1.000 до 1.200 људи који ће радити у три смене на територији Београда. Предузеће располаже са 12 ауточистилица за пешачку зону, два специјална возила утоваривача за снег и седам малих возила за чишћење снега и посипање соли за потребе пешачке зоне и тротоара ширих од пет метара. У току је поступак набавке још два специјална возила за чишћење снега и посипање соли, са свом потребном опремом, као и три транспортна возила за изношење снега из пешачке зоне – рекла је Драгана Милошевски, саветница генералног директора овог предузећа.
„Градска чистоћа” надлежна је за уклањање снега и леда у подземним пешачким пролазима, са јавних степеништа која су у програму одржавања предузећа, затим пасарела, тргова, тротоара ширих од пет метара и из уже пешачке зоне. За време зимских падавина, организавана су свакодневна дежурства гаражно-диспечерског центра, чији је контакт телефон 2782-132.
Поред градских предузећа, обавеза свих грађана јесте и чишћење снега са тротоара који су ужи од пет метара и посипање соли испред својих зграда и кућа. Исту обавезу имају и власници локала и фирми испред свог пословног простора. На иницијативу градоначелника, со за посипање простора који није покривен обавезом „Градске чистоће” биће подељена свим стамбеним зградама и приватним кућама. Со је пакована у џаковима по пет килограма, а „Београд-пут” је већ дистрибуирао општинама, које ће даље расподелити грађанима. На свих 200.000 џакова одштампано је упутство за употребу, што би требало да допринесе безбедности грађана током зиме.