Конкурс за име птице робот
Изложба дечијих ликовних и литерарних радова ученика основних школа Врачара, која је посвећена рециклажи са наведеним предлозима имена за птицу робот, биће отворена у понедељак, 9. новембра, у 12 часова, у Његошевој 77. Отварању изложбе присуствоваће Бранимир Кузмановић, председник општине Врачар, Бојан Ђурић, државни секретар у Министарству животне средине и просторног планирања, Горан Триван, секретар за заштиту животне средине и Биљана Вицковић, председница Удружења грађана „Sfera No”.
На изложби ће бити представљени и специјални „артеко” контејнери, који су награда школи чији предлог имена добије највише гласова. Ови контејнери, који емитују светлосне и гласовне поруке, биће постављени у школском дворишту и намењени су прикупљању ПЕТ амбалаже, конзерви и папира који ће се рециклирати.
На конкурсу „Дајмо име птици робот” у протеклом месецу учествовало је више од 400 ученика четвртих разреда из свих шест основних школа Врачара. На основу свих ђачких предлога имена за птицу робот, стручна комисија изабрала је десет имена, а име ће изабрати сви грађани Врачара који буду гласали до 20. новембра. Три начина гласања ће бити омогућена: гласачким листићима у холу општине Врачар, на којима ће се заокруживати једно од предложених десет имена, затим преко званичне интернет презентације www.vracar.rs (једна адреса – један глас) или слањем СМС на телефон 065/360–2–380 са текстом „моје име (редни број предлога)”, по принципу један број – један глас.
Изложба радова са конкурса „Дајмо име птици” део је заједничког пројекта општине Врачар и Удружења грађана „Sfera No”, као дела „Београдске акције рециклаже Октопус 2”, која се организује током 2009. и 2010. године. Слоган ове акције је „Наша околина може да буде башта, а када је запустимо постаје депонија”, а циљ је да се простор града Београда ревитализује и оплемени разноврсним уметничким акцијама и да се на креативан начин скрене пажња на загађеност средине у којој живимо. Овај пројекат подржава и Агенција за сарадњу са невладиним организацијама и европску хармонизацију града Београда.