Беоинфо вести

Међународна конференција „Фреја форум 2009”

08.11.2009.

Међународна конференција „Фреја форум 2009”
Величина слова

Међународна конференција „Фреја форум 2009” биће свечано отворена 13. новембра у Старом двору. Четворогодишњи партнерски програм „ФРЕЈА” (Forum for Regional and European Joint Activities) о једнаким могућностима, демократији и европским интеграцијама бави се стварањем и развојем нових могућности и услова за жене предузетнице, како на послу, тако и у друштву. У оквиру овог програма настала је мрежа за подршку женама предузетницама на западном Балкану, коју чине организације из Босне и Херцеговине, Македоније, Србије и Хрватске. Координатор је шведска невладина организација „Удружење станара”, испред Европске комисије, а циљ програма је убрзање европских интеграција. – Прошлогодишњем „Фреја форуму”, одржаном у Загребу, присуствовало је више од 30 успешних предузетница из Београда. Представљајући град Београд на тој конференцији сам одговарала на многа питања везана за политику запошљавања и могућности које локалне власти пружају развоју предузетништва у нашем граду. Учесници београдског „Фреја форума”, који ће се одржати од од 13. до 15. новембра, између осталог ће презентовати различите примере из праксе и размењивати искуства о отпочињању бизниса, административним препрекама, различитим облицима запошљавања и законодавним оквирима. За финансирање ове конференције, која је од нарочитог значаја за развој женског предузетништва, град је издвојио 520.000 динара – рекла је за Беоинфо Станија Вишекруна, заменица градског секретара за привреду. У оквиру „Фреја форума 2009” Удружење пословних жена ће организовати изложбу посвећену женском предузетништву. На изложби ће бити представљена успешна предузећа чије су власнице жене – лидерке у бизнису, што је до сада остајало у сенци, jeр се већина награда у привреди додељује фирмама. Удружење пословних жена ће и ове године најуспешнијим женама у бизнису доделити награду „Цвет успеха за жену змаја”. Секретаријат за привреду поклања значајну пажњу пројектима који се односе на развој женског предузетништва на територији града Београда. У протеклом периоду подржани су пројекти оживљавања старих и уметничких заната, повећањем могућности запошљавања жена на тржишту рада, изложбама из области предузетништва, отварањем ресурс центара „Београд”, „Чукарица” и „Стари град” и старт-ап центра „Звездара”, Мрежом оснажених привредника „МОП”, пројектом „Београдске пионирке” и другим. – Организатори изложби из области предузетништва су углавном жене које су презентовале старе занате као што су ткање, вез, кукичање, израда уникатне керамике, слика и накита. На овај начин се промовише самозапошљавање, а женама се омогућава да покажу креативност и реализују иновативне и стваралачке идеје из области привреде, уметности, дизајна и других области. Организовањем изложби јавности је скренута пажња на занатстство и вредности мануфактурне делатности у економској кризи, као и на велики број незапослених жена – рекла је Станија Вишекруна. Секретаријат за привреду је финансирао и увођење НАССР система безбедности и квалитета хране у 23 мала и средња предузећа са територије Београда, чије су власнице углавном жене. Путем конкурса додељене су и субвенције за самозапошљавање 11 жена, које ће се бавити производњом колача и пецива, пружати кројачке, секретарске и услуге фотокопирања, радити у ординацији за пластичну хирургију, интернет кафеу и на шалтеру за продају хране. Две жене су млађе од 30 година и две самохрани родитељи, једна је технолошки вишак и пет дугорочно незапослено, а свака је добила по 150.000 динара.
Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више