Стручни скуп медицинских сестара предшколских установа у хотелу „Славија”
Традиционални „Јесењи стручни скуп”, који организује Удружење медицинских сестара предшколских установа Србије, одржаће се данас и сутра у хотелу „Славија”, речено је на данашњој конференцији за новинаре у Старом двору. Тема скупа биће организација и значај васпитног рада и заштите здравља деце предшколског узраста, а присуствоваће му око 300 учесника из предшколских установа Србије, Републике Српске и Црне Горе. Скуп ће данас у 13 часова отворити Љиљана Јовчић, секретарка за дечју заштиту, а на отварању ће др Предраг Кон говорити о тренутној епидемиолошкој ситуацији и оном што медицинске сестре и директори предшколских установа треба да знају, како би се још више учврстило поверење родитеља чија деца похађају вртиће.
– Чини ми се да никада до сада Удружење медицинских сестара, а и читаво предшколство, на челу са директорима предшколских установа, није било свесно значаја постојања превентивне здравствене заштите за безбедан боравак деце у вртићима. Безбедност није само неповређивање детета, већ оно значи и да је дете сито и здраво, будући да можемо да образујемо и васпитавамо само оно дете које има добре здравствене потенцијале. Према дефиницији Светске здравствене организације, здравље је стање потпуног физичког и психичког благостања, а не само одсуство болести. Град се, заједно са медицинским сестрама, труди да деца у вртићима уживају у благодети свега онога што им пружамо – рекла је Љиљана Јовчић.
Секретаријат за дечју заштиту од јануара ове године има и Сектор превентивне здравствене заштите, у ком београдске медицинске сестре које раде у предшколским установама имају изузетну подршку и доброг сарадника. У овим ванредним околностима чак се и приватни вртићи обраћају овом сектору. Секретаријат за дечју заштиту финансира и пројекте друштвених и невладиних организација који нису предвиђени обавезним планом и програмом, а доприносе побољшању и бољем квалитету услуга које се пружају деци у предшколским установама.
На основу процене тренутне епидемиолошке ситуације нема потребе за затварањем вртића на територији Београда. Ниједно дете које похађа предшколске установе нема вирус А (Х1Н1). Потпуно разумемо страх родитеља који не доводе децу у вртиће, али и ми бринемо за њихову децу и поручујемо им да буду мирни, будући да деца која бораве у вртићима добијају највећу негу и заштиту, истакла је Љиљана Јовчић.
Напомена: снимак догађаја може да се скине са сајта www.infobiro.tv