Беоинфо вести

Пројекат „Слободно кретање особа са инвалидитетом у Београду”

15.11.2009.

Пројекат „Слободно кретање особа са инвалидитетом у Београду”
Величина слова

Секретаријат за саобраћај покренуо је пројекат под називом „Слободно кретање особа са инвалидитетом у Београду”. Овај пројекат има за циљ да олакша кретање не само особама са инвалидитетом него и другим људима који трајно или повремено имају потешкоће у кретању, као што су болесне и старије особе, труднице, мала деца и други.

– У року од шест месеци подизно-спуштајућим платформама опремиће се подземни пролази на Теразијама и „Игуманова палата”, на потезу од раскрснице Трга Републике и Коларчеве до раскрснице улица Краља Милана и Драгослава Јовановића јер грађани који користе инвалидска колица не могу да пређу с једне на другу страну улице. Кад је реч о дугорочним циљевима, Секретаријат за саобраћај планира да у наредних пет година опреми све подземне пешачке пролазе подизно-спуштајућим платформама. Реализацијом овог пројекта постићи ће се нова перцепција инвалидности и значај окружења без баријера, а свим заинтересованим корисницима ове платформе омогућиће већу слободу у кретању – рекао је др Драгољуб Ђаконовић, градски секретар за саобраћај.

Реализацијом овог пројекта, Секретаријат за саобраћај наставља са активностима које за крајњи циљ имају да Београд постане инклузиван град. Од овог пројекта очекује се да повећа мобилност инвалида у центру града и скрати њихове досадашње путање у утицајној зони подземних пролаза, као и да олакша кретање особа са смањеном моториком. Успешност пројекта провериће се анкетирањем корисника преко удружења инвалида и грађана који користе ову платформу директно на терену.

– Директни корисници овог примера добре праксе биће особе са инвалидитетом које живе на територији Београда и има их око 250.000, што чини око 11 одсто од укупног броја становника. Особе са инвалидитетом у свакодневном животу при кретању кроз простор наилазе на архитектонске препреке на улици, али и немогућност преласка улице где постоје подземни пролази, што им додатно отежава кретање. Секретаријат за саобраћај дошао је до закључка да је оптималан начин решавања проблема изградња покретних платформи за несметани прелазак са једне на другу страну улице, на местима где постоје подземни пролази. Изградњом оваквих платформи желимо да директно утичемо на квалитет њиховог живота, да им омогућимо несметано кретање градом, одлазак на посао, код лекара и друго – истакао је Ђаконовић.

Осим тога, реализацијом овог пројекта знатно ће се уштедети њихово време приликом обављањеа свих неопходних активности. Израда идејног пројекта, главног пројекта и остале пројектне документације, куповина опреме и сервисирање биће реализовано путем јавних набавки и то по фазама. За почетак планирано је формирање тима, израда медијске кампање и састанак са ДОП (друштвено одговорно пословање) компанијама, како би се изнашао модел за евентуалну донацију ових платформи. 

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више