Беоинфо вести

Александар Антић положио венац на Споменик жртвама геноцида на Старом сајмишту

22.04.2010.

Александар Антић положио венац на Споменик жртвама геноцида на Старом сајмишту
Величина слова

Председник Скупштине града Београда Александар Антић положио је данас венац на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату на Старом сајмишту. Венце су поводом обележавања Националног дана сећања на жртве геноцида у Другом светском рату положили и потпредседник Владе Републике Србије Ивица Дачић и представници борачких организација, амбасаде Републике Немачке у Београду, Заједнице јеврејских општина Србије и преживели логораши.

– Београд данас одаје почаст свим невиним жртвама геноцида током Другог светског рата. Сећање је знак нашег највећег поштовања свих трагично настрадалих и нашег саосећања са њиховим породицама, али и велика обавеза према свим будућим генерацијама да се такви злочини и геноцид више никада не би поновили – рекао је Антић.

Ивица Дачић је истакао да заједничко историјско подсећање и одавање почасти жртвама геноцида није само присећање на један значајан историјски догађај, већ и уочавање и поновно вредновање темељних принципа на којима је устројен савремени свет.

Дан сећања на жртве геноцида обележава се у спомен на 22. април 1945. године, када је група заточеника усташког логора смрти у Јасеновцу извела пробој. Од 1941. до 1945. године у Јасеновцу су убијене стотине хиљада цивила, углавном Срба, Јевреја и Рома, укључујући и хиљаде деце у логору у Јастребарском. Најозлоглашенији нацистички логор на територији окупиране Србије био је логор на Старом сајмишту у Београду, чији су заточеници, углавном Срби, Јевреји и Роми масовно убијани од 1941. до 1944. године.

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више