Отворен Сајам организација цивилног друштва
Дводневни сајам организација цивилног друштва, у организацији Агенције за сарадњу са невладиним организацијама и европску хармонизацију, отворен је данас на Тргу Николе Пашића. Сајам су отворили Венсан Дежер, шеф делегације ЕУ у Србији, и Данко Рунић, директор Агенције за сарадњу са НВО и европску хармонизацију. Циљ овогодишњег сајма ОЦД-а је промоција улоге невладиних организација у процесу приступања Европској унији. Сајам је и прилика за успостављање и унапређење партнерства између цивилног, пословног и јавног сектора.
– Сајам организујемо да бисмо Београђанима пружили прилику да пре свега разбију предрасуде које постоје о невладиним организацијама, покажемо које су то све активности и пројекти којима се оне баве и промовишемо сарадњу локалне самоуправе са њима. Невладиним организацијама у исто време омогућавамо да се међусобно упознају и учествују у заједничким пројектима. Град Београд са њима заправо не сарађује, већ има партнерски однос. Осим што издваја знатна средства за финансирање пројеката невладних организација на конкурсима, оне узимају све веће учешће и у раду локалних самоуправа, а то је од пресудног значаја за заједнички посао на ком су сви ангажовани, а то је процес приступања Европској унији. Верујем да одржавањем оваквих манифестација том процесу можемо значајно да допринесемо – рекао је Данко Рунић.
Венсан Дежер је подсетио да је Европска комисија од 2000. године дала више од 30 милиона евра за унапређивање цивилног сектора у Србији. Он је истакао и да грађани не треба да трпе политику, већ треба да учествују у оживљавању и стварању заједничких европских вредности, а веома важан задатак невладиних организација и цивилног сектора је да у овом послу ангажују грађане.
У оквиру изложбеног простора на више од 60 штандова Београђанима свој рад представљају бројне невладине организације и фондације. На неколико штандова сарадњу са организацијама цивилног друштва промовишу и градске општине, као и секретаријати за заштиту животне средине, социјалну заштиту, културу и здравство и Канцеларија за младе. Осим презентација на изложбеном простору, у оквиру пратећег програма планиране су конференције, округли столови и радионице у згради Градске управе на Тргу Николе Пашића 6.
Сајам је отворен од 10 до 18 часова.