Милан Кркобабић отворио Дневни боравак за децу ометену у развоју у Раковици
Милан Кркобабић, заменик градоначелника, отворио је данас у Борској 92 нови дневни боравак за смештај и боравак деце и омладине ометене у развоју. Овај објекат има 105 квадратних метара простора и капацитет за 21 корисника, односно 15 лако и умерено и шест теже и вишеструко ометених особа. Отварање дневног боравка у Борској улици у оквиру је раније најављеног плана заменика градоначелника да на свакој општини у граду буде отворена установа овог типа.
Милан Кркобабић је том приликом истакао да ће се град Београд потрудити да адаптира и простор исте квадратуре који се налази испод садашњег центра и који се такође може искористити за потребе овог дневног центра. Он је нагласио да је овај простор добијен од Пословног простора града Београда и потом адаптиран, као и да ће и у наредном периоду то бити пракса, јер је то много бржи и бољи метод од изградње нових дневних центара. Кркобабић је подсетио да ће ускоро бити отворена још три оваква објекта, на Звездари, Вождовцу и Старом граду, од којих ће онај на Звездари бити први који ће своја врата отворити и за старије од 18 година.
– Сваки динар који уложимо у овакве објекте је најбоље искоришћен новац. Овакви објекти су нека врста мостова до деце, а тиме и сами себи пружамо шансу да постанемо бољи људи. Наша идеја је да свака општина добије по један овакав дневни боравак и да тако укинемо листе чекања и за ову категорију наших суграђана. Отворићемо ускоро и објекат у Шекспировој, а надам се да ће сви одборници Скупштине града имати слуха да се на месту преосталих барака направи стационар за целодневни боравак, што би на том простору означило завршетак инфраструктурних радова и почетак рада људи од струке за рад са децом ометеном у развоју – рекао је заменик градоначелника, пожелевши садашњим корисницима удобан боравак у новом простору.
Рајко Марин, директор Центра за смештај и боравак деце ометене у развоју, рекао је да се, према званичним подацима, на листи чекања за боравак у овим објектима налази 26 корисника. Он је изнео мишљење да ти подаци нису потпуно прецизни, јер многи родитељи, мислећи да нема места, нису поднели захтев.
– Овај дневни боравак ће окупити децу која су из овог краја и налазе се у другим дневним боравцима, а преостала слободна места ће се попунити из листе чекања. Деца ће овде боравити од 6 до 18 часова и имаће организован превоз. У дневним центрима тренутно је укупно 340 корисника, од чега је највећи број у Шекспировој улици, где се гради наменски објекат у складу са свим светским стандардима у овој области – рекао је Рајко Марин.
Мирјана Билбија, управница дневног центра у Борској улици, казала је да ће деца у овом простору имати три оброка и ужину, као и да ће се с њима радити по унапред утврђеном плану и програму. У зависности од индивидуалних потреба, за сваког корисника осмишљавају се посебни едукативни и радно-окупациони садржаји. Она је изразила наду да ће ускоро бити адаптиран и простор испод центра, који се може искористити за радне, терапеутске, физичке и рекреативне активности корисника.
Дневни центри представљају најсавременији облик социјалне заштите у отвореној средини. Они служе корисницима, али и родитељима, који су захваљујући постојању оваквих објеката у могућности да раде и обављају свакодневне активности.