Више од 500 учесника на првом Међународном сајму воћарства, виноградарства и повртарства
Први Међународни сајам воћарства, виноградарства и повртарства „Agro Belgrade 2020” на коме се представља више од 500 учесника, отворен је данас на Београдском сајму и трајаће до 1. фебруара. Секретар за привреду Милинко Величковић и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић су након отварања обишли сајам и посетили штанд Града Београда.
Милинко Величковић је рекао да Град Београд води рачуна о промоцији пољопривреде, а да је управо овај сајам специфичан и целовит вид промоције ове области.
– Протеклих година Град је максимално улагао средства у развој пољопривреде. У 2013. години, из буџета Града Београда је издвојено 20 милиона динара за подстицаје у пољопривреди, док је 2019. за исте намене опредељено 200 милиона динара. Ове године издвојено је 240 милиона динара у те сврхе, што је 12 пута више за само седам година. То показује да Београд води рачуна о пољопривреди и пољопривредним произвођачима. Тако је ова област стављена на високо место на укупној лествици развоја привреде целог града – истакао је Величковић.
Он је најавио да ће у наредне три седмице бити расписана четири јавна позива из области воћарства и повртарства, сточарства, пчеларства и пољопривредне механизације.
– Ове године субевенционисаћемо куповину трактора снаге мотора до 60 киловата. Субвенције Града Београда су 80 одсто, са урачунатим ПДВ-ом, а то значи да пољопривредник учествује са 20 процената. Сваке године вршимо анкете, обилазимо пољопривредне произвођаче и ослушкујемо шта им је потребно, те у наредној години то имплементирамо у план субвенција – нагласио је Величковић.
Министар Недимовић је отварајући сајам рекао је да Београд, после Војводине, има највише слободног и неискоришћеног пољопривредног земљишта, као и веома добре примере и озбиљне пољопривреднике.
– Оваквим манифестацијама рушимо табуе и полако улазимо под кожу свима онима који би сутра желели да се баве пољопривредом. У пољопривреди нас очекују велике ствари које на системски начин требају да промене однос према пољопривредној производњи која не одбацује највећи део вредности од себе. То су несумњиво виноградарство, повртарство и воћарство. Када се томе дода и сточарство, онда је заокурежен читав систем – казао је Недимовић.
Ораганизатор и идејни творац сајма „Agro Belgrade 2020” Владимир Живановић је рекао да је у питању посебан догађај који треба да прикаже пун потенцијал наше земље, да постане регионални лидер у производњи и преради најквалитетније хране са ових простора.
„Agro Belgrade” је комбинација изложбеног сајма и конференције на коме учествују произвођачи и откупљивачи воћа и поврћа, задругари, произвођачи опреме и механизације, представници семенских кућа и расадника, као и стручњаци из области заштите и прехране биља за пољопривредну производњу.
Главни партнери сајма су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Секретаријат за привреду Града Београда и USAID-ов пројекат за конкурентну привреду.