Запрашивање комараца са земље и из ваздуха наредна три дана
Сектор екологије и унапређења животне средине ЈКП „Градска чистоћа”, у складу са резултатима мониторинга који говоре о порасту бројности комараца, од сутра креће у интензивније мере сузбијања ових инсеката уређајима са земље и воде, уз подршку из ваздуха. Третман комараца из ваздуха спроводиће се током вечерњих часова у трајању од три дана, 19, 20. и 23. августа, са шест авиона ЈАТ привредне авијације.
Директор ЈКП „Градска чистоћа” Марко Попадић рекао је да се све акције у борби против комараца планирају и спроводе у складу са резултатима мониторинга који екипе предузећа спроводе свакодневно.
– Упркос учесталим нападима на наше екипе које спроводе мере сузбијања одраслих јединки комараца, није било опуштања. Пратећи временске услове, готово свакодневно смо спроводили акције сузбијања комараца са земље и река, а од сутра укључујемо и третмане из ваздуха. Иако се бројност комараца, која је изнад еколошки прихватљиве границе, мери на само пар локација у граду, ЈКП „Градска чистоћа” ће интензивним акцијама пресећи тренд повећања бројности ових инсеката како би Београђани могли крај лета да проведу безбрижно у свом граду – истакао је Попадић.
Он је подсетио да су синхронизоване акције које су се по први пут спроводиле током прошлогодишње сезоне дале одличне резултате.
– Током 2020. године по први пут смо имали акције сузбијања комараца са река, а ове године третмане са земље спроводимо са десет возила више него икада, тако да ће три дана ангажовања авијације помоћи да у кратком временском периоду спроведемо мере против комараца на изузетно великој површини. За три дана планиран је обухват површине од 12.000 хектара – објаснио је Попадић.
У четвртак од 18 до 20 часова сузбијање одраслих форми комараца из авиона обухватиће локације Дунавац, Оповачки Дунавац, насеље Врбовски, Бесни фок, Широку греду, Падинску скелу, Ковилово, Јабучки рит, Глогоњски рит, Овчу, Попову бару, језеро Велико блато, каналску мрежу Борче и Котежа, Блок Бранка Момирова, Јојкића Дунавац, насип од Панчевачког моста ка Црвенки, Црвенку, Ратно острво, насип од Панчевачког моста ка Малом рају, Мали рај, бару Рева, насеље Заге Маливук, Ритопек, Гроцку, Брестовик, Грочанску аду, Парадајз острво, Вишњицу, Белу стену, Сланце, Велико село, Ритопек и Винчу.
Истог дана, од 19.30 до поноћи, третман комараца са земље екипе предузећа спроводиће на локацијама Котеж, Борча преток, Мали збег, Борча 1, Борча 2, Стара Борча, Борча греда, Попова бара, Пут за Овчу, Oвча, Падинска скела, Мали збег гробље, Блок браће Марије, Мали рај. Акција сузбијања комараца са река истог дана обухватиће следеће локације: Грочанску аду, Велико село, Сланце, Вишњицу и леву обалу Дунава.
Суграђани сваког радног дана од 7 до 15 часова могу да пријаве локације на којима примете повећано присуство комараца позивом на бесплатни број телефона 0800-000-807 или путем електронске поште на имејл-адресу [email protected].