среда, 13. новембар 2019.

Весић: Незапосленост 7,7 одсто – доказ да се Београд успешно развија

Стопа незапослености у Београду је 7,7 одсто, што је око 66.800 лица, а то је најбољи податак да се српска престоница успешно развија. У 2016. години било је око 104.000 незапослених или 13,6 одсто, а та стопа је 2012. године износила 25 процената, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић приликом посете Националној служби за запошљавање за Град Београд.

Према његовим речима, Београд се полако приближава оквирима развијених европских градова, где та стопа износи око четири до пет одсто.

– То је велика ствар за нас јер се Београд приближава тим оквирма. Ако су људи запослени, значи да се економија добро развија. Наш циљ је да немамо незапослених и мислимо да и за ових 66.800 људи снагом наше привреде треба да обезбедимо посао. Београд је у овом тренутку регија у Србији која има најмање незапослених, а у Србији је незапосленост око десет процената. Све ово је доказ да се води добра инвестициона политика у нашој земљи и да се обезебеђују радна места. Суштина сваке политике је да људи имају посао – истакао је Весић.

Он је подсетио да је у Србији у последњих пет година отворено готово 200 фабрика, те да у њима ради око 200.000 људи. Важан је сваки послодавац, навео је Весић, и додао да ако би свако запослио само једног човека, резултат би био много бољи. 

Како је нагласио, Београд је град који чини 40 процената бруто домаћег производа земље и град који има највише инвестиција и могућности да се људи запосле. 

– Много се улаже у услужне делатности, ту рапидно расте број људи који се запошљава. Само у једној новој београдској фабрици „Меита” на пролеће следеће године ће бити скоро 3.000 запослених. Сада радимо на томе да свака приградска општина добије по једну нову „гринфилд” инвестицију. Близу томе смо за Лазаревац и Младеновац, нешто се ради и за Гроцку. На тај начин ћемо омогућити да и у приградским општинама имамо више запослених – казао је Весић и додао да је забрињавајућа чињеница то што је око 60 одсто жена незапослених, те да мора да се ради на томе да се обезбеде послови на којима могу да раде жене.

Весић је рекао да ће се у наредном периоду радити на томе да се снагом економске политике, привлачењем страних инвеститора обезбеде нова радна места и додао да када се се подвуче црта, по томе се види да ли је нека политика успешна или не.

– Према подацима НСЗ-а, трендови су такви да послове најбрже налазе они са средњом и основном школом. Траже се и одређена занимања са високом школом, електортехничари и IT инжењери. Занимљив податак је да сада готово нема незапослених правника, што до сада није био случај – подвукао је Весић.

Он је захвалио запосленима у Националној служби за запошљавање на, како је навео, великом и одговорном послу.

– То је место где се спајају они који нуде и они који траже посао, а они то раде успешно. Послови могу да се мењају у зависности од тога како се креће тржиште. Они би требало незапослене да усмеравају ка занимањима која се траже. Ми имамо читаву индустрију у којој нема незапослених, а то је грађевинска индустрија, чак се и траже радници са стране – закључио је Весић.

Добросав Марић, директор Националне службе за запошљавање, Филијала Град Београд, захвалио је заменику градоначелника на посети, наводећи да је он први званичник који је у последњих пет година то учинио. Такође, захвалио је и на подршци коју Град Београд пружа Националној служби за запошљавање. 

– Сарадња с градом је изузетно добра. У последње три године град је удружио средства вредности више од сто милиона динара за разне мере које служба финансира, захваљујући чему је отворено око 720 радних места, као и 920 нових радњи у којима већ ове године предају захтеве за нова радна места, то јест шире своје пословање – прецизирао је Марић. 

Он је додао и да је ресорно министарство ове године определило око 380 милиона динара за београдску филијалу.

– Стопа незапослености је најнижа у последњих 25 година – истакао је Марић, износећи и податак да је 2012. године она била 25 одсто, па је након тога почела да опада. 

Директор београдске филијале НСЗ-а додао је и да ће акценат бити на обезбеђивању адекватне радне снаге послодавцима, те је само ове године опредељено око 30 милиона динара за разне преквалификације. Он је позвао незапослена лица да учине управо то како би лакше дошла до посла. Такође, доказ да град, НСЗ и министарство воде добру политику јесте податак да је ове године незапосленост особа са инвалидитетом смањена за 35 одсто. 

Директорка компаније „ДокторПро” Бранкица Катић навела је да је ова компанија, која се бави израдом протеза и ортоза, преко НСЗ-а запослила нове раднике, а да су у плану и нова запошљавања.

Запослена радница фирме „ДокторПро” Јасмина Лукић захвалила је Националној служби за запошљавање што јој је пронашла посао, јер је 10 година била на бироу.

– Захвалана сам и фирми чији сам радник, јер имам одличне услове за рад и задовољна сам своји послом – рекла је Лукићева.