Унапређење стања животне средине на територији града Београда давањем предлога мера за унапређење здравственог стања стабала и садњу садница (пошумљавање) у двориштима јавних установа – ГО Савски венац
Секретаријат за заштиту животне средине 2020. године је покренуо пројекат у сарадњи са Институтом за шумарство „Унапређење стања животне средине на територији града Београда давањем предлога мера за унапређење здравственог стања стабала и садњу садница у двориштима јавних установа - ГО Савски венац“. Реализација пројекта трајала је три године и завршена је 2022. године.
Предмет пројекта је оцена стања стабала и допринос њиховом стању предлозима мера са циљем унапређења стања животне средине на територији града Београда на ГО Савски венац. Стабла која су била предмет овог пројекта су стабла која се налазе на јавним површинама а којима не управља ни једно јавно предузеће које послује на територији града Београда.
С обзиром да велики број институција на општини Савски венац, заузима више катастарских парцела, или дели парцелу с другим институцијама, за потребе пројекта дефинисани су интерни полигони парцела којих има 75. Број стабала на парцелама, чији су подаци геореференцирани (тачна позиција стабла, виталност и здравствено стање) и на основу којих је допуњен постојећи ГИС зелених површина, износи 9279 и ова стабла припадају различитим врстама дрвећа.
Парцеле с највишим уделом стабала су Комплекс краљевског двора, здравствене установе Клиничког центра Србије и Београдски сајам.
Структура врста према заступљености је таква да највеће учешће имају црни бор, тиса и дуглазија.
Сумирањем резултата добијених анализом здравственог стања и виталности стабала методом ВТА (општа просечна оцена виталности 3,66, општа просечна оцена декоративности 3,47, општа просечна вредност учешћа оштећених стабала 19,71%, општа просечна вредност учешћа оболелих стабала 18,40%), може се закључити да је здравствено стање стабала у границама јавних институција ГО Савски венац врло добро. Установљено је и да је потребно заменити 1600 стабала новим стаблима у што краћем року.
Такође, овим пројектом предложено је 40 нових стабала за заштиту која својим хабитусом и својом виталношћу то и завређују. Поменута стабла су висине преко 15 метара са просечним прсним пречником око 1 метар.
Заступљене су врсте платана, храстова, таксодијума, липа, јасена, кедрова и смрча. Секретаријат ће проследити податке о стаблима Заводу за заштиту природе као институцији која мора да потврди да ли и која стабла могу бити заштићена, а затим и покренути званичан поступак заштите.
Такође, Секретаријат за заштиту животне средине ће наставити са даљим радовима и на осталим општинама града Београда, а све у циљу добијања тачних података о стању зеленог фонда у урбаним деловима града.