Обавештење о плану рaсписивања јавних конкурса у 2023. години
У складу са чланом 38. Закона о удружењима („Службени гласник РС“, бр. 51/2009, 99/2011 – др. закони и 44/2018 – др. закон), Уредбом о средствима за подстицање програма или недостајућег дела средстава за финансирање програма од јавног интереса која реализују удружења („Службени гласник РС“, број 16/2008), Одлуком о финансирању програма од јавног интереса у области друштвене бриге за здравље становништва („Службени лист града Београда, број 17/2020) и Годишњим програмом друштвене бриге за здравље становништва за 2023. годину број: 5-1618/23-Г од 23.2.2023. године, Секретаријат за здравство Градске управе града Београда у 2023. години планира расписивање јавног конкурса за финансирање програма од јавног интереса у области друштвене бриге за здравље становништва за следеће приоритетне тематске области:
1. Подршка програмима примарне, секундарне и терцијарне превенције са циљем сузбијања стопа морбидитета од малигних болести које су у сталном порасту.
Малигни тумори се налазе у групи најзначајнијих здравствених проблема у свету и код нас, са тенденцијом даљег пораста учесталости. Такође, пандемија Ковид-19 одразила се и на комплетан систем здравствених услуга усмерених ка раном откривању и спровођењу програма раног откривања, као и адекватном лечењу малигних болести. Зато је важно пружање додатне подршке грађанству, здравственим радницима и ојачавање целокупног система здравствене заштите и јавног здравља кроз програме усмерене на разнородне превентивне активности, које и представљају кључни јавноздравствени приступ у контроли малигних болести. Ако до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање.
2. Подршка осетљивим групацијама становништва, као и њиховим породицама, која за циљ има оснаживање истих у свакодневном функционисању, превазилажењу актуелних изазова и бољу интегрисаност у локалну заједницу, јачање самопоуздања корисника, развој вештина, постојећих и преосталих капацитета корисника потребних за свакодневно функционисање и квалитетнији живот.
3. Унапређење менталног здравља кроз подршку едукативним и промотивним активностима чији је циљ подизање свести грађана о значају менталног здравља, као једног од стубова благостања, како прилагодити понашање у ситуацијама измењених образаца, који су начини унапређивања и повећања отпорности на изазовне ситуације. Ментално здравље има значајан утицај на физичко здравље, посебно у току и након епидемије „Covid-19“. Такође, утиче на све области живота, на школовање, радни учинак, односе са породицом и пријатељима, способности за функционисање у заједници. Зато је и неопходан рад на побољшању менталног здравља како појединаца, тако и друштва у целини, путем промоције менталног благостања и превенције менталних поремећаја.
4. Изградња партнерства и боља сарадња града Београда и субјеката из система здравствене заштите, јавног здравља, приватног и цивилног сектора, као и подизање капацитета за писање предлога пројеката и аплицирање код међународних и домаћих извора финансирања.
5. Подизање капацитета система здравствене заштите и цивилног сектора у циљу унапређења доступности палијативне заштите, како унутар сектора здравства тако и интегрално унутар других сектора, нарочито социјалне заштите. Организација и спровођење палијативног збрињавања је посебан изазов за град Београд, с обзиром на очекивано продужење животног века и велики број старог становништва, као и мултисекторски приступ и рад на информисању јавности о палијативном збрињавању, процедурама при упућивању пацијената на територији града Београда, доступним смештајним капацитетима и услугама палијативног збрињавања.
6. Подизање квалитета услуга здравствене заштите унапређењем капацитета здравственог система кроз подизање компетенција здравствених радника и сарадника у циљу овладавања вештинама комуникације са различитим категоријама пацијента у циљу равноправнијег приступа услугама, иновације метода и облика рада, поштовање пацијентовог времена и смањење времена чекања код изабраног лекара, формирањем саветовалишта или центара за оболеле од рака, дијабетеса и друго.
7. Очување и унапређење здравља и квалитета живота грађана кроз подршку делотворним приступима превенције и интервенција, у свим добним и вулнерабилним групама становништва, усмерених на најчешће факторе ризика и промену нездравог понашања у вези са здрављем (висока заступљеност фактора ризика и неадекватних стилова живота, здравих навика, правилне исхране, физичке активности), подизање свести грађана о значају вакцинације код превентабилних заразних болести, вакцинација против корона вируса, како би се спречило даље ширење у популацији, а последице болести свеле на минимум, превенције злоупотребе психоактивних супстанци, заштита здравља деце, нарочито у раном развоју, младих, трудница и породиља.
8. Животна средина и здравље - подршка програмима усмереним на очување и заштиту здравља од загађене животне средине што је проузроковано штетним и опасним материјама у ваздуху, води и земљишту, подизање свести грађана у вези са очувањем здраве животене средине, узимајући у обзир захтеве животне средине, борбе против климатских промена, ублажавање ефеката климатских промена на друштво, локалне заједнице и посебно осетљиве категорије становништва, као и прилагођавање климатским променама, редуковање катастрофалних здравствених и економских ефеката у вези са утицајима из животне средине.