ВИКЕНД У БЕОГРАДУ: Пуно дешавања за децу и одрасле
Богат културни, забавни, дечји и спортски програм на више локација и овог викенда очекује Београђане и њихове госте.
Када се одржава
16. 17. и 18. мај
У оквиру манифестације „Београдски дани породице", у Кнез Михаиловој улици, на Калемегдану и у Ташмајданском парку, биће одржан разноврстан програм намењен свим генерацијама, а пре свега деци.
Изложба „Префабрикација солидарности: ИМС-Жежељ између Југославије, Кубе и Анголе“ отвара се у петак, 16. маја у 18 часова у Музеју афричке уметности у Београду.
Поставка осветљава недовољно познату причу о међународној технолошкој сарадњи између три чланице Покрета несврстаних – Југославије, Кубе и Анголе – током седамдесетих година двадесетог века. Прво јавно вођење биће одржано у недељу, 18. маја у 11 часова.
Овогодишња летња сезона у Скадарлији, почиње у суботу, 17. маја. Догађај ће и ове године бити обележен свечаним чином подизања скадарлијске заставе. У програму учествују глумци Милан Милосављевић и Љиљана Јакшић, који су се својим улогама Бранислава Нушића, Ђуре Јакшића и скадарлијске даме уписали у ред уметника који чувају историју и карактер Скадарлије.
Установа културе Гварнеријус, први промотер танго културе у Београду, поводом 25 година од оснивања, најављује јединствен целовечерњи програм „Ушетај у танго", концерт „Белтанго" квинтета са специјалним гостима, светски познатим танго плесачима, који ће се одржати у суботу, 17. маја од 19.30 часова у сали Гварнеријуса. Након концерта, од 21:30 часова посетиоце очекује „Милонга - танго плесно вече".
Трка „Кошутњак челенџ рејс”, биће одржана у суботу, 17. маја, у Пионирском граду у Кошутњаку. Старт дечје трке је у 10 часова, док је за одрасле старт у 12 часова.
Старт и циљ трке биће на кошаркашким теренима.
У Народном музеју, у суботу, 17. маја одржава се радионица за децу „Мали кустоси“ од 13 часова до 14.30.
Намењена је деци од 7 до 10 година и има за циљ да представи шта се све крије иза једног предмета. Идеја је да се понесу стари породични предмети (нпр. од баке и деке), како би се на радионици преиспитао појам наслеђа и због чега су ти предмети вредни.
Сваке суботе, почев од 17. маја, ТОБ организује обиласке Белог двора у два термина, у 9.30 на српском језику и 12.30 часова на енглеском.
Број посетилаца у групи је ограничен највише на 30. Туристе ће дочекивати и поздрављати и престолонаследник Александар и принцеза Катарина када то буде могуће због њихових обавеза.
У Дечијем културном центру Београд, у суботу, 17. маја на репертоару је представа за децу „Сам у кући". Представа се игра од 12 часова на Сцени за децу и младе.
Позоришна представа „Госпођа из круга двојке" биће одиграна у Театру Сурчин, у недељу, 18. маја у 20 часова. Суштина овог комада је смех и добра забава, а говори о томе шта све може да се деси када госпођу из круга двојке остави вереник.
У Народном музеју, у недељу, 18. маја биће одржана радионица за целу породицу. Радионица „Музејске откривалице“ почиње у 10 часова и траје до 18 сати.
Посетиоци током догађаја, поред тога што ће научити нешто ново, моћи ће да се упознају са сталном поставком Народног музеја Србије.
У Завичајном музеју Жаркова, у току је самостална изложба Тодора Јовановског „Између јаве и сна“. Изложба је представљена у оквиру манифестације „Дани македонске културе - Додир Македоније” и трајаће до 30. маја.
Изложба скулптура од метала уметнице Магдалене Павловић Остојић, под називом „Athanor“ отворена је у Галерији `73. Посетиоци ову поставку, могу да погледају до 20. маја.
У Кући Ђуре Јакшића, отворена је изложба Шеомира Гућепшока. Главну поставку чине слике рађене техником уље на платну. Поред уметничких дела у уљу, на изложби су приказане и слике рађене песком (у виду фотографија), као и радови у мешовитој техници.
Улаз у недељу од 10 до 18 часова на сталну поставку Нарoдног музеја је бесплатан.
И овај викенд, поред одлазака на бројне догађаје који су организовани у главном граду, многи ће сигурно искористити за шетњу и посету београдским излетиштима.