Fransisko de Goja, Suncobran, 1777..jpg
Франсиско де Гоја, Сунцобран
Институт Сервантес промо

Франсиско де Гоја, Сунцобран
Институт Сервантес промо

Уметнички програм

„ПРАДО НА ОТВОРЕНОМ“ У БЕОГРАДУ: Велика изложба стиже у септембру

30.06.2025.

„ПРАДО НА ОТВОРЕНОМ“ У БЕОГРАДУ: Велика изложба стиже у септембру
Величина слова

Изложба „Прадо на отвореном“, коју чини 30 репродукција најпознатијих слика из збирке чувеног шпанског музеја, биће представљена београдској публици у септембру.

Музеј Прадо најпознатији је шпански и један од најважнијих европских музеја, а сваке године његову раскошну колекцију посети више од три милиона љубитеља уметности. Репродукције дела великана као што су Дијего Веласкез, Франсиско де Гоја, Ел Греко, Петер Паул Рубенс, Хијеронимус Бош и други овог лета биће представљене српској публици кроз занимљив формат изложбе „Прадо на отвореном“.

Заменик директора Музеја Прадо Алфонсо Паласио Алварес објаснио је да је иницијатива за овакву изложбу проистекла из жеље да се колекција овог музеја представи и љубитељима уметности свих генерација који нису у могућности да посете Мадрид.

„Кроз ових тридесет дела, односно њихових репродукција, публика шира од традиционалних посетилаца музеја, грађани који свакодневно пролазе туда, могу да се упознају са невероватним културним наслеђем које смо успели да сачувамо, да уживају у њему, да науче нешто о нашој историји, али и о историји уметности, као и о нашем друштву и заједничким вредностима и изазовима. Томе нас учи уметност“, казао је Паласио Алварес. „Ово је уједно и позив за све оне који још увек нису посетили Музеј Прадо да побегну на неколико дана у Мадрид, где ћемо вас чекати.“

Иницијативу за долазак изложбе „Прадо на отвореном“ у Нови Сад, Ниш и Београд предузела је Амбасада Краљевине Шпаније у нади да ће она бити место сусрета две темпераментом сличне културе – шпанске и српске. 

Изложба „Прадо на отвореном“ биће отворена у Новом Саду до 31. јула, након чега ће у августу посетити Ниш, а у септембру и Београд.

Подели вест