ренесансна слика
београд.рс

београд.рс

Уметнички програм

ПРЕДАВАЊЕ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ: Ко је био Виторе Карпачо, каква је била Венеција у ренесанси

01.09.2025.

ПРЕДАВАЊЕ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ: Ко је био Виторе Карпачо, каква је била Венеција у ренесанси
Величина слова

Предавање „Карпачо и ренесанса у Венецији" биће оджано 6. септембра од 18 часова у Народном музеју.

Где се одржава

Народни музеј


Када се одржава

6. септембар


Једно од најузбудљивијих раздобља венецијанске уметности је био период између 15. и 16. века, а најбољи преглед културе тог доба приказан је на сликама Витореа Карпача. Његова дела рађена за венецијанска братства позната као скуоле, причају бајковите и фантастичне приче о животима светитeља помешане са локалном свакодневицом града на каналима.

У Народном музеју Србије чувају се две Карпачове слике са приказима Св Рока и Св Себастијана, а овим предавањем се обележава 560 година од рођења и 500 година од смрти једног од највећих сликара ренесансе у Венецији.

На предаваљу ће посетиоци сазнати ко је био Виторе Карпачо, каква је била Венеција у ренесанси, шта су скуоле и како су функционисале, као и који је значај светитеља из Народног музеја.

Предавање ће држати члан клуба сарадника Народног музеја, Јован Ђорђевић. Улаз је бесплатан за све посетиоце, а претходне пријаве нису потребне.

Подели вест