петак, 20. септембар 2019.

Весић: Град планира стварање Легата српских писаца

Заменик градоначелника Горан Весић обратио се данас учесницима Бeoгрaдског мeђунaрoднoг сусрeтa писaцa на пријему одржаном у Старом двору и том приликом најавио стварање Легата српских писаца у Београду. Удружeњe књижeвникa Србиje ове године међународне сусрете пoсвeтио је следећим jубилejимa – 125 гoдинa oд рoђeњa Moмчилa Нaстaсиjeвићa и 200 гoдинa oд рoђeњa Вoлтa Витмaнa. 

Горан Весић је гостима пожео добродошлицу и указао да је увек част када се у Скупштини града угосте посленици културе.

– Удружење књижевника Србије заузима значајан део нашег друштвеног живота, а сарадња с Градом Београдом посебно је интензивирана откад је Милован Витезовић на његовом челу. Верујем да има много простора за сарадњу и у будућности – рекао је Весић.

Он је назначио да је веома поносан на то што буџет за културу у последњих пет година превазилази два и по одсто укупног буџета Града Београда, што је много више од онога што Унеско препоручује као издвајање за културу. Писци су, додао је Весић, добијали, нажалост, мањи део тих средстава, али то у будућности треба да се поправи и да се нађе начин да се више новца усмери како ка институцијама тако и ка самим писцима.

– Спремни смо да подржимо пројекте Удружења књижевника Србије, као што смо учинили на недавно завршеном конкурсу – истакао је Весић.

Он је подсетио да је недавно на Витезовићеву иницијативу посетио Вукову задужбину и најавио да је право време да град подржи и пројекте Вукове и Доситејеве задужбине. Такође, на предлог писца Александра Гаталице, додао је Весић, ради се на пројекту стварања Легата српских писаца. 

– Легат српских писаца била би кућа где би се чувала сва заоставштина писаца, која постоји приватно у њиховим породицама. Она би наравно остала у власништву породица али бисмо их ми дигитализовали и чували од заборава. План је да Легат буде при Градској библиотеци, чиме би се омогућило људима који проучавају животе и дела наших писаца да дођу до тог материјала. Тако би заоставштина била доступна широј и стручној јавности, а само писање као културно стваралаштво било би афирмисано – поручио је Весић. 

Заменик градоначелника је најавио још једну акцију – да сва деца у припремним предшколским програмима добију чланске карте Градске библиотеке, уз организовано читање књига и бајки, што би радили познати глумци.

– Тако бисмо их полако увели у свет књиге и стварали посебан однос са књигом, која, нажалост, у данашње време није деци тако важна као што је била нама – рекао је Весић. 

Заменик градоначелника је подсетио и на традиционални Октобарски сајам књига, који је један од најстаријих сајмова код нас и који је све посећенији. 

– Сајам је више од сајма, он је место окупљања, место где се говори о значају књиге у друштву – рекао је Весић. 

Он је подсетио да се Град Београд доста одужио писцима, како домаћим тако и страним. Осим именовања улица, подигнут је споменик Бориславу Пекићу, у припреми је и споменик Васку Попи на Ташмајдану, а град је отворен и да други писци добију споменике или бисте. Очекује се и формирање комисије која ће се бавити обележавањем зграда и објеката где су живели значајни људи и то таблама, а међу њима свакако ће се наћи и бројни наши писци.  

Заменик председника Удружења књижевника Србије Милош Јанковић рекао је да ови сусрети, иако са дугом традицијом више од пола века, нису довољно заступљени у српској јавности.

– Ова манифестација можда нема велики значај и заступљеност у јавности као неки други културни програми, али након речи заменика градоначелника Горана Весића надамо се да ће Међународни сусрети писаца добити место које заслужују – рекао је Јанковић.

Он је нагласио да се нада да ће сарадња и разумевање на које наилазе у Скупштини Града Београда бити настављена и да ће ова манифестација бити препозната као програм који може много да пружи развитку културе града.

– Све што је набројано да ће бити у будућности и учиниће да српски писци имају место у друштву које заслужују. Захваљујем Граду Београду због тога што ће учинити што је у његовој моћи и надлежности, а вероватно и више од тога – закључио је Јанковић и позвао све госте да се поново врате у Београд. 

Догађају у Старом двору присуствовали су заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић и секретар за културу Иван Карл.