четвртак, 21. новембар 2019.

Међународни сајам етно хране и пића од 23. до 26. новембра

Помоћник градоначелника Андреја Младеновић оценио је данас, најављујући Међународни етно сајам хране и пића, да дугогодишње трајање те манифестације показује колико је напредовао и порастао. Према његовим речима, Београдски сајам организује велик број манифестација из различитих области и стога је главни град поносан што може да се похвали јаком сајамском активношћу током читаве године.

Младеновић је на конференцији за новинаре истакао да је Међународни сајам етно хране и пића, који ће бити одржан од 23. до 26 новембра, израстао у препознатљив сајам, по којем и ово доба године постаје препознатљиво. 

– Велику улогу има Секеретаријат за привреду који је указао на важност и значај присуства Града Београда, наших градских општина и добовљача са наше територије на овако великом скупу – рекао је Младеновић и додао да је од велике важности и то што је Београд домаћин те може да буде подстицај за друге регионе и градове да се представе на сајму.

Он је истакао да сваке године сајам има све више пријављених учесника и штандова.

– Сајам има и улогу да подстакне мале произвођаче. Реч је углавном о породичној производњи, која има посебну ноту и традиционалну вредност јер потиче из неког времена за нама а није изгубили свој значај ни квалитет. Од великог значаја је свакако што га и Министарство пољопривреде подржава, али и то што је Привредна комора Србије са регионалним коморама присутна, те их подстиче да буду са нама – закључио је Младеновић и позвао све Београђане да посете сајам.

Градски секретар за привреду Милинко Величковић истакао је да ће се Град Београд пети пут представити у својству покровитеља, заједно са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде.

– Град Београд дао је велики допринос јер сваке године повећава субвениције за пољопривредне произвођаче. Тако је 2013. године буџетом за подстицаје за пољопривредне произвођаче било опредељено 20 милиона динара, а данас је за исте сврхе издвојено 200 милиона динара, док ће за 2020. годину бити дато 240 милиона динара. Према овоме можемо да видимо да је наш град пољопривреду сврстао на јако високо место на лествици развоја целокупне привреде – рекао је Величковић и додао да је ове године предност дата домаћим пољопривредним произвођачима, те да ће 50 малих пољопривредних произвођача моћи бесплатно да се представе на штанду Града Београда.

Он је истакао да ће се ове године представити и Пољопривредно-хемијска школа из Обреновца, Туристичко-угоститељска школа са Савског венца, културно-уметничка друштва и разни етно ресторани. Новина је то да ће Секретеријат за привреду, заједно са Саветом за запошљавање, организовати и Сајам „Знањем до циља” у оквиру ове манифестације. Биће додељена и признања за постигнуте успехе из области производње, иновација и услуга, повртарства, органске производње и пчеларства, али и за најбољи штанд.  

На конференцији су говорили и председник Савета сајма  Гаврило Веселиновић, саветница генералног директора „Београдског сајма” Мирјана Лукић и Александар Богуновић из Привредне коморе Србије.