понедељак, 30. март 2020.

Радојичић: Београд ће помоћи Влади у припреми нових објеката за пацијенте са блажим симптомима

Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић рекао је гостујући у Јутарњем програму ТВ Хепи да је у овом тренутку неопходно одржавати и чистоћу и дезинфекцију улица и јавних површина, које у нашем граду од самог почетка спроводи Завод за биоциде и медицинску екологију и од првог дана врло посвећено ради свој посао.

Радојичић је најавио да ће од данас бити појачане екипе овог завода које ће новим пикаповима вршити дезинфекцију између блокова и по јавним површинама.

– Сви начини дезинфекције веома доприносе борби против вируса. Наглашавам да Завод за биоциде и медицинску екологију са својих двадесет екипа, које су предвођене Драганом Деспот, раде нон-стоп и дају значајан допринос, тако да и у том сегменту Београд не заостаје – рекао је градоначелник.

Он је подсетио да је Београд увео драстичне мере када је укинут градски превоз са циљем да се смањи циркулација становништва.

– Поред свих мера, неопходно је да град функционише на свом минимуму, тако да много људи стоји иза тога да град и даље функционише, као и сва градска предузећа која обављају свој посао. Њих у овом тренутку не видимо, али то је армија људи и њима морамо да организацијом одређених линија градског превоза омогућимо да дођу до својих домова. На дневној бази организујемо коридорске линије, те су тако од јуче пуштене у рад две градске линије за здравствене раднике од центра града према Лазаревцу и Барајеву – навео је градоначелник.

Говорећи о координисању градских општина, Радојичић је нагласио да су оне увеле кол-центре и волонтерске центре.

– Кол-центри су подељени у две фазе, једни су обезбеђени за звање старијих као вид психосоцијалне помоћи, а преко других се потребују неопходне ствари за суграђане – најчешће су то лекови и основне намирнице. Дневно се оствари око хиљаду позива по општини и од 100 до 150 излазака на терен где волонтери помажу старијим особама. Имамо доста младих људи, али с обзиром на то да ће ова борба бити маратон, а не трка на 100 метара, важно је да се тај ентузијазам задржи и да се тај број волонтера одржава и повећава – рекао је он и додао да верује да ће млади људи те позиве препознати и почети са организацијом и помагањем и у својим зградама и комшилуку.

Радојичић је истакао да почиње и подела пакета, те да је у Штарк арени спаковано првих 50.000 пакета који су достављени општинама, а у плану је да до краја недеље буде спаковано свих 173.000 пакета.

– Огромна количина намирница се пакује у Штарк арени у одличној организацији и по највишим стандардима дезинфекције. То је за понос када се погледа која количина се припрема и под којим околностима – рекао је први човек Београда и напоменуо да ће ову помоћ добити сви пензионери који имају мања примања од 30.000 динара.

Како је рекао, поред свих мера које је Република Србије увела, као и Град Београд, он је запазио да се и даље изолација крши и да велики број људи шета улицама и парковима.

– Епидемиологија је веома озбиљна наука, и поред великих искустава кроз историју, порука је јасна – изолација и останак код куће смањује смртност за најмање 50 одсто. Током разних епидемија у историји које су усмртиле и 200 милиона људи, самоизолацијом се тај број смањивао и упола. Тако је 1918. године за време шпанске грознице, када је страдао огроман број људи, статистиком утврђено да је у оним деловима и градовима где су биле стриктне мере, смртност била драстично мања. Није довољно пута поновљено суграђанима да нема опуштања, да не сме да буде социјалних контаката, јер последице не видимо одмах – појаснио је он.

Према његовим речима, мере које је Град Београд увео, често се пореде са Италијом и Шпанијом, али из разлога да се њихов сценарио не би поновио код нас. 

– Сматрам да смо на време реаговали. Италија и Шпанија су закасниле са драстичним мерама 10 до 14 дана и то их је коштало 10 до 100 одсто повећане смртности у одређеним регијама. Због тога мислим да смо боље спремни за ванредну ситуацију у односу на друге земље и заиста оваква реакција и подршка државе лекарима и стручњацима је за сваку похвалу. Напомињем да је један од разлога и важан фактор брзог ширења вируса и то што 50 одсто светске популације живи у великим градовима – рекао је он и на графикону представио како се свет кроз историју борио са разним епидемијама у којима је умирао велики број људи. 

Радојичић је нагласио да се у оваквим тренуцима показује колико је потребна вакцинација и да су пропаганде против ње биле погрешне, баш због оваквих дешавања.

– Графикон показује шта нам се и раније дешавало, да морамо да будемо спремни и да је епидемиологија та која на основу проучавања ранијих искустава предвиђа мере. Такође је кроз историју, у време епидемије, јачи верски фанатизам додатно негативно утицао на борбу против вируса. Ја лично сам верујући човек, али сматрам да верски фанатизам није добар у време епидемије. Вера у Бога је у овом тренутку од великог значаја, али фанатизам може да погорша ситуацију, што се кроз историју и дешавало – подсетио је градоначелник.

Истичући да је јасно са чиме се боримо и да се унапред предвиђају ствари које ће се дешавати, додао је да су организовани и опремљени капацитети за смештање великог броја оболелих, као што је то Сајам или неки други објекат.

– Морамо да предвиђамо две недеље унапред. Мислим, и то ме плаши, да ће Сајам бити недовољан и да ћемо морати да и друге спортске објекте припремамо за пријем великог броја оболелих. То је једини начин да их све збринемо и лечимо на адекватан начин. Овде је најважније да здравствени радници успеју да издрже у тој борби, јер без њих и њиховог знања ово ће бити веома тешко. Морамо скренути пажњу и дати сву подршку оним људима који даноноћно издржавају у првим борбеним редовима – навео је и додао да аплаузе којим грађани поздрављају свако вече здравствене раднике не присваја, јер од како је проглашено ванредно стање не врши операционе захвате у Дечјој болници „Тиршова”.

Он је објаснио да се појављује довољно у медијима и да обавештава суграђане о новонасталој ситуацији и новим мерама, као и да своје презентовање рада спроводи на њему својствен начин.

– Ако и неко мисли да нисам довољно заступљен у медијима, ја мислим да сам довољно активан, а питање је медија да ли ме преносе. Држим се своје функције градоначелника и не преузимам функције менаџера за односе са јавношћу или портпарола. Позиција градоначелника је да представи визију и мисију града који води. Од почетка се трудим да Београду дам димензију коју могу да пружим и да те постулате применим, на свој начин, а то је да наша престоница буде здравија и прилагођенија деци, што Београд и примењује од 2013. године – рекао је градоначелник.

Градоначелник је нагласио и да веза између кинеских и српских стручњака, као и са Владом Републике Србије одлично функционише, те да се по њиховим саветима, који су се показали успешним, доносе и мере код нас.

– Коментари на опремање Сајма у почетку су од одређених групација били веома негативни, али се показује да је тај потез био на време и да смо спремни за нови талас. Зато овим путем позивам и умољавам све да се ово време не користи за популизам и политичка превирања. Врло је тешко стручном тиму и Влади да спроводе мере у поларизованим друштвима. Ово није време које би требало да се користи за политичке борбе – закључио је Радојичић.