понедељак, 13. април 2020.

Усвојен ребаланс градског буџета – смањени приходи и расходи за 20 милијарди динара

Заменик градоначелника Горан Весић изјавио је да је у складу са проглашеним ванредним стањем, упутствима Владе Републике Србије и чињеницом да је због ситуације у којој се налазимо смањена привредна активност, Градско веће Града Београда усвојило Одлуку о изменама и допунама Одлуке о буџету Града Београда за 2020. годину.

Весић је нагласио да су смањени приходи и расходи Града Београда за 20,3 милијарде динара и да буџет сада износи 122,8 милијарди динара уместо 143,1 милијарду динара, колико је био планиран за ову годину.

– Град Београд је одговоран домаћин и јасно је да ће приходи које имамо као локална самоуправа бити смањени због умањене привредне активности током борбе против вируса корона. Поред тога, локалне самоуправе су преузеле на себе део помоћи из пакета који је Влада понудила привредницима, што је нормално, јер се наши буџети пуне из привреде па је приоритет њено оживљавање. Одлагање плаћања пореза на зараде за период ванредног стања на период од две године, део је нашег доприноса привреди, јер локалне самоуправе убирају већи део тог прихода. Осим тога, понудили смо неке додатне погодности, посебно малим привредницима, када је у питању плаћање пословног простора који је у власништву Града Београда, закупцима тезги на пијацама. Зато смо урадили нову процену прихода и примања и у складу са тим смо извршили прерасподелу расхода и издатака по корисницима буџета Града. Водили смо рачуна да социјална давања, као и сва давања којима се омогућава несметано функционисање виталних функција органа Града Београда и нашег комуналног система остану нетакнута – рекао је он.

Заменик градоначелника је навео да су водили рачуна да се обезбеди исплата плата за све запослене у комуналном систему Београда, а која се у пуном износу одвија и сада у условима ванредног стања.

– За разлику од неких других градова у региону, ми у Београду нећемо смањивати плате. Кратко речено, смањење је извршено на планираним инвестицијама, али не у области инфраструктуре, већ на другим инвестицијама које су биле планиране – рекао је заменик градоначелника Весић и додао да то не значи да део планираних инвестиција неће бити реализован, већ да ће само неке инвестиције бити одложене.

Како каже, неке инвестиције биће померене за следећу годину, неке за крај ове године и све ће бити реализоване, јер преко тих инвестиција дајемо посао нашој привреди.

Истакао је да ће све градске инвестиције које су започете, бити завршене, и да зато сва наша градилишта раде, попут Булевара патријарха Павла, Савског трга, Савког кеја, пасареле, нове аутобуске станице, Дневног центра за децу ометену у развоју у Лазаревцу, основне школе у Лештанима, Дома здравља у Борчи.

– Све ове инвестиције биће завршене, а неке нове покрећемо наредних недеља, као што су приступне саобраћајнице око нове аутобуске станице и урбани џеп на углу Палмотићеве, Хиландарске и Џорџа Вашингтона – најавио је он.

Говорећи о јавној потрошњи, Весић је навео да је обим јавне потрошње Града Београда и градских општина у 2020. години планиран у износу од 122,8 милијарди динара, што је за 20,3 милијарде динара мање у односу на претходно утврђен обим.

– Сви корисници градског буџета, од градских општина до градских секретаријата и предузећа, смањили су своје буџете у истом проценту како на приходној тако и на расходној страни – рекао је Весић.

Он је додао да је приликом планирања расхода и издатака, а у циљу обезбеђивања довољног обима средстава за несметано функционисање града Београда, извршено, у највишем износу, смањење средстава која су била планирана на име докапитализације, односно увећање оснивачког улога код јавних комуналних предузећа, као и за нове капиталне издатке, тако да је само по тим основама извршено укупно смањење за 16,0 милијарди динара.

– Поред тога, највеће смањење средстава извршено је и на име донација, дотација и трансфера, који су умањени у износу од 2,2 милијарде динара, а које се највећим делом односи на средства за кориснике чије функционисање је редефинисано, односно ограничено у условима ванредног стања – рекао је Весић.

Заменик градоначелника је рекао да још не може да се зна какве ће последице ванредно стање имати по јавне приходе локалних самоуправа.

– Ова одлука коју смо донели је усвојена на основу наше тренутне процене прихода. Када се ванредно стање заврши, требаће нам још неколико месеци да сагледамо све последице и видимо којом брзином ће се опорављати привредна активност. Тада ћемо, вероватно почетком јесени, знати да ли ћемо буџет још смањивати или ћемо имати приходе на које сада не рачунамо. У сваком случају, грађани Београда треба да знају да ће градски комунални систем функционисати нормално, да ћемо исплаћивати уредно, пре свега, социјалне принадлежности, да плате неће бити смањене и да се нећемо задуживати ни за један додатни евро. Ми смо одговорни домаћини и водимо рачуна о финансијској стабилности града – рекао је Весић.