петак, 29. мај 2020.

Весић: Град Београд се у време ванредног стања понашао као одговоран домаћин

Град Београд прва је локална самоуправа, не само у Србији већ и у региону, која је донела Oдлуку о ребалансу буџета јер знамо какви ће бити приходи, и као одговорна власт не желимо да дођемо у ситуацију да градски буџет на било који начин буде угрожен, рекао је заменик градоначелник Горан Весић на седници Скупштине града.

– Локалне самоуправе су такође преузеле своје обавезе да помогну привреди мерама за оживљавање, које је донела Влада Републике Србије. Једна од најважнијих мера јесте то што су фирме добиле могућност да у марту, априлу и мају не исплате порез на зараде запослених већ да то ураде у наредне две године. Град Београд има 66 одсто прихода од пореза на зараде запослених и то је један од наших највећих прихода. Колико је то важно, довољно говори податак да у 2020. години у Београду ради 750.000 људи док је, рецимо, 2014. године било запослено 559.000 људи, што говори о томе да ће се приходи смањити. Наравно да ће се они вратити у наредном периоду, али ми их нећемо имати ове године. Биће смањених прихода и по неким другим основама и због тога смо донели одлуку да сами смањимо буџет. Он је смањен када су у питању јавне набавке, али не и када су у питању капиталне инвестиције, те ниједног тренутка нисмо дозволили да инвестиције које су у току, стану током ванредног стања. Данас је довољно да погледате како се ради Булевар патријарха Павла, Савски трг, Дом здравља у Борчи, школа у Лештанима, Центар за децу ометену у развоју у Лазаревцу и друге. Смањили смо набавке у јавним предузећима за 20 одсто, али то не утиче на текуће одржавање система – рекао је Весић.

Он је подсетио да истовремено није смањено ниједно социјално давање.

– За потребе свих оних које имају права, у буџету је остављено све до последњег динара и на томе се није штедело. Град се понашао као одговоран домаћин и донели смо одлуку да, с обзиром на то да ће нам приходи бити смањени, смањимо и расходе. Кредите не узимамо и то свима мора бити врло јасно. Београд има довољно новца, а имамо лоше искуство из 2012. године, када се некадашња власт задуживала. Подсетићу и на то да је Град Београд такође исплаћивао пуне плате свим својим запосленима током ванредног стања и сви запослени, укључујући и оне који нису имали никакве активности током тог периода, попут спортских центара, добијали су пуне плате. Тако је било на општинама Звездара, Нови Београд и још неким другим општинама, а разлог за то је што запослени у тим установама нису криви за тада новонасталу ситуацију, епидемију и престанак готово свих активности. Било је потпуно нормално да помогнемо како би ти људи добијали плате и тако ћемо радити и у будућности – додао је Весић.

Према његовим речима, никоме у Граду Београду неће бити смањена плата, а како је рекао, данас је просечна плата возача у ЈКП „ГСП Београд” око 74.000 динара, што је више од просека, јер је просечна плата у Београду у марту износила 634 евра.

– У децембру 2012. године просечна плата је била 473 евра. Током ванредног стања обезбедили смо функционисање коридорских линија, за које смо сами обезбедили средства, без помоћи Владе Србије. Те линије су превасходно биле намењене медицинским радницима, а како је највећи број болница управо у Београду, желели смо и на тај начин да дамо свој допринос борби против епидемије. Град је од својих средстава куповао маске, рукавице и остала средства за заштиту и дезинфекцију. Подељено је преко 600.000 маски и рукавица, јер смо се трудили да помогнемо држави и не будемо на терету, као практично „најјача” локална самоуправа. Влада је требала да помаже локалним самоуправама које нису имале довољно средстава. Када нам је било потребно, пред отварање вртића, добили смо помоћ државе у виду свих потрепштина за тај посао – истакао је Весић.

Он је рекао да је Град Београд настојао да растерети грађане било каквих давања која нису неопходна и хитна.

– У првим данима епидемије донели смо одлуку да родитеље ослободимо плаћања вртића у време док су деца морала да остају код куће. Да нисмо донели ту одлуку, сви родитељи би морали да плаћају половину редовне цене вртића, што је уобичајено у време када дете не иде у вртић из неког разлога, али је уписано и похађа предшколску установу. Такође, донели смо одлуку у вези изнајмљивања пословног простора. Нисмо испоставили ниједну фактуру закупцима пословног простора у граду Београду током ванредног стања. Сада смо им понудили, у складу са одлуком која ће се данас наћи да дневном реду, да изаберу начин плаћања. Биће им понуђено да за закуп просторија током ванредног стања плате 50 одсто цене до краја текуће године, или да следеће године плате износ у 12 месечних рата. Мислим да је то више него довољна помоћ и након разговора са закупцима уверили смо се да су задовољни понуђеним. Када су у питању рачуни за Инфостан, омогућили смо да сви старији од 65 година не изгубе право на попусте уколико рачуне плате до 30. јуна. На тај начин смо заштитили пензионере који нису смели да напуштају домове у време епидемије. Нико није изгубио право на попуст, а продужен је и репрограм за оне који су имали дуговања. Град Београд се током епидемије понашао веома одговорно и ово смањење буџета је, надамо се, тренутно. Од јуна ћемо направити нове анализе у којима ћемо видети како „стојимо” с приходима. Уколико буде више прихода, неке расходе ћемо вратити у планове, али уколико буде мањка прихода, сигурно је да ћемо ићи на ново смањење буџета. То не желимо да кријемо и трошићемо онолико новца колико нам је на располагању – рекао је Весић.

Одговарајући на неистините тврдње да неће бити изградње нових вртића и да је смањен део за инвестициjе у образовању са 1,2 милијарде на 411 милиона динара, Весић је нагласио да се у овом тренутку у Београду гради пет нових вртића. То су у вртићи у Улици Милоја Закића на Чукарици, на Бежанијској коси, у Обреновцу, у Новоградској улици у Земуну, а потписан је Уговор за изградњу вртића у Улици патријарха Павла у Раковици.

– До краја године расписаћемо конкурс за још пет нових вртића од којих ће један бити у Блоку 68 на Новом Београду, један у општини Раковица између Сунчаног брега и Миљаковца, на Вождовцу, на Звездари и у Миријеву. Данас је у вртићима 73.000 деце, а 2012. године их је било 58.000. Данас има више деце у државним вртићима него што је тада било у државним и приватним заједно – истакао је Весић.

Посебно је нагласио и да је лаж која се износи да нема канализације на Палилули и најавио да ће у току ове године бити расписана три тендера у септембру, октобру и децембру. То су тендер за изградњу канализационе црпне станице Крњача, тендер за надзор и тендер за извођење радова на изградњи канализације.

– Прошле године смо потписали уговор са Европском инвестиционом банком у вредности од 35 милиона евра. Канализација се већ ради у Улици браће Марић, очистили смо све канале на левој обали Дунава, радимо дом здравља и спремамо се да градимо школу на том подручју – истакао је заменик градоначелника.

Нагласио је и да се ове године не одустаје од радова на изградњи нове аутобуске станице.

– Реч је о јавно-приватном партнерству између БАС-а и Града Београда и Град не даје ни динар за овај пројекат, већ само земљиште. Наредних дана почињу радови на изградњи приступних саобраћајница новој аутобуској станици, а то је поред новог паркиралишта у Белвилу, који смо отворили пре неки дан – истакао је Весић.

Позвао је одборнике да потврде одлуке које је Градско веће доносило током ванредног стања, јер су све одлуке оправдане и морале су да се донесу јер није могло да се чека на седницу градског парламента.