петак, 29. мај 2020.

Усвојена Одлука о именовању парка Диане Будисављевић

Одборници су на данашњој седници Скупштине града усвојили Одлуку о именовању парка Диане Будисављевић на Савском кеју, Савског парка на простору „Београда на води”, одлуке да се подигну споменици Петру Николајевићу Молеру на Врачару, Александру Дероку на Топличином венцу и Бранку Најхолду на Земунском кеју, као и Одлуку за премештање Споменика лучком раднику.

Образлажући наведене одлуке, заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић је нагласила да је свима познато ко је била Диана Будисављевић и колико су њено пожртвовање, помоћ и љубав према српском народу остале упечатљиве и незаборавне.

– Комисија за споменике и називе тргова и улица усвојила је иницијативу Горана Весића у својству грађанина, да парковска површина на потезу од Бранковог моста до Бетон хале понесе име ове велике хероине и хуманитарке. Диана Будисављевић је током Другог светског рата спасила неколико хиљада српске деце из логора у Јасеновцу, односно више од 15 хиљада деце из логора смрти у Независној држави Хрватској, а циљ јој је био да ту децу збрине и нађе им родитеље – подсетила је Радуловићева.

Она је додала да је Одбор за подизање споменика Диани Будисављевић одлучио да се спомен-обележје овој великој хуманитарки постави на парковској површини на Савском кеју, уз Карађорђеву улицу, на потезу од Бранковог моста према Бетон хали.

– Како ће споменик Диани Будисављевић бити подигнут управо на том простору, било би примерено и симболично да се и та парковска површина назове по њој. Одатле се пружа поглед на другу обалу Саве и неке од објеката логора на Сајмишту, где су били заточени и где су страдали многи очеви и браћа деце коју је спасавала Диана Будисављевић и њени сарадници. Именовање парка Дианиним именом, у коме би био подигнут и споменик овој храброј и неустрашивој Аустријанки, представљало би велику захвалност и вечно сећање на њену љубав и пожртвованост за спас српског народа у неким тешким временима. Београд и Србија би добили своју хероину, коју би чували од заборава – нагласила је она.

Радуловићева је појаснила и одлуку да се централни парк на простору „Београда на води”, уз Булевар Вудроа Вилсона и Николаја Кравцова, назове Савски парк.

– На предлог Службе главног урбанисте, Секретаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима је на „Беоком” порталу 11. децембра 2019. године објавио анкету о имену новоизграђеног парка уз Булевар Вудроа Вилсона и Николаја Кравцова. У анкети је највише предлога грађана било да овај простор понесе име Савски парк – казала је заменица председника Скупштине Града Београда.

Одборници су данас усвојили и одлуку да се подигне споменик Петру Николајевићу Молеру, првом председнику Народне канцеларије, војводи и сликару.

– У иницијативи Горана Весића, коју је усвојила Комисија за споменике и називе тргова и улица, локација за подизање споменика је парк у Молеровој улици, која носи његово име, на Врачару – навела је она.

Андреа Радуловић је истакла да је на иницијативу главног урбанисте Марка Стојчића и заменика градоначелника Горана Весића, Комисија усвојила предлог да се споменик знаменитом архитекти Александру Дероку подигне на платоу на углу Топличиног венца и Чубрине улице, а одлуку о томе одборници су данас усвојили.

Такође, данас је усвојена и одлука да се подигне спомен-клупа земунском хроничару Бранку Најхолду на Земунском кеју, као и Олдука о премештању Споменика лучком раднику.

– Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине Града Београда усвојила је захтев Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда да се Споменик лучком раднику, дело вајара Радете Станковића, који се налази на Савском кеју, због његове реконструкције премести ближе главном степеништу, тако да ће спомен-обележје бити на репрезентативнијој локацији – рекла је Андреа Радуловић.

Она је нагласила да све ове одлуке представљају непрестани рад Града Београда да се личности од значаја за нашу престоницу, али и целу Србију, сачувају од заборава.

– Наш град је богат људима који су дали невероватан допринос развоју сваког сегмента друштва и трудићемо се да их сачувамо и у будућности, да негујемо и „богатимо” будуће генерације њиховим достигнућима и знањима. Као народ, не заборављамо личности од важности за нашу престоницу и увек ћемо им се дивити – закључила је Радуловићева.