петак, 6. новембар 2020.

Весић: Грађани ће од 14. до 28. новембра моћи да дају своје предлоге за буџет Града

Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да је Београд прва локална самоуправа у Србији која је нацрт буџета ставила на гласање грађанима, који се налази на сајту Скупштине града, те ће грађанке и грађани Београда од 14. до 28. новембра моћи да гласају и дају своје предлоге везане за буџет Града.

Он је нагласио да ће буџет Града Београда за следећу годину износити милијарду и 65 милиона евра.

– Важно је да грађани буду укључени у креирање буџета, јер тај новац припада њима. Размотрићемо све предлоге и сви ће добити одговор. Грађани ће на овај начин моћи да предложе нове паркове, вртиће или школе, домове здравља, дечја игралишта и све што мисле да је важно да се уради у њиховом крају. Неке предлоге ћемо одмах уврстити у буџет, неке ставити у план за пројектовање како би се реализовали у будућности, а за оне за које нисмо надлежни проследићемо их другим институцијама. Објавићемо шта смо од предлога грађана прихватили и они ће тачно знати колико су утицали на овај буџет – рекао је Весић за Студио Б.

Он је истакао да ће захваљујући овом буџету почети изградња метроа, започеће проширење БГ воза према Сурчину и Обреновцу, завршиће се обилазница око Београда, биће купљено нових 110 аутобуса на гас, а изградиће се и 11 нових вртића.

– Већ смо почели да радимо вртић „Милана Закића” на општини Чукарица, затим у Земуну, на Бежанијској коси, Блоку 62 и Белом пољу у Обреновцу. Вртиће сада радимо и у Младеновцу, на Миљаковцу 3, Борчи и у насељу Браће Јерковић. Такође, за Београђане је важан и брзи воз Нови Сад – Београд, јер ће за 20 минута моћи да стигну до Новог Сада. Иако Република финансира овај правац, Београд има низ обавеза када је реч о изградњи пруге. Градимо надвожњак у Батајници како би грађани могли да прелазе преко пруге. Биће изграђена и унутрашња обилазница од петље „Ласта” до Моста на Ади. Ради се и Булевар патријарха Павла, а почињемо да радимо и Улицу Саве Машковића, као и Црнотравску улицу – казао је Весић.

Подсетио је да се ради и на изградњи подземних гаража.

– Радимо подземне гараже у Влајковићевој и Фрушкогорској улици, код хале „Пинки”, поред Храма Светог Саве и у Скерлићевој улици, а ради се и гаража испод Црвеног крста. Доћи ће до затварања депоније комуналног отпада Винча, где такође имамо обавеза. Једна од њих је почетак изградње фабрике отпадних вода у Великом селу. У Саву и Дунав избацујемо запремину фекалија од 60 хиљада олимпијских базена. Када се заврши та фабрика, имаћемо око 80 одсто укинутих директних излаза. Такође, радиће се и на изградњи канализације на левој обали Дунава, са постројењем за прераду отпадних вода. Тренутно се ради и постројење за прераду отпадних вода у Међулужју и Белом потоку, као и канализација у Јајинцима и линијски парк. На новом Београду завршавамо и шеталиште „Лазаро Карденас”, које нас је коштало три милиона евра – рекао је заменик градоначелника.

Говорећи о планираним пројектима по београдским општинама, Весић је истакао да је на територији општине Сурчин планирано уређење три трга, у Добановцима, Бољевцима и Јакову, као и улица Бољевци–Обреновац, веза БГ воза са националним стадионом, проширење аеродрома, пут од Новог Београда и други.

– Јужни део општине Гроцка добија воду, радимо проширење система наводњавања „кап по кап” и завршавамо спортску халу. У Земуну уређујемо Кеј ослобођења, ту су и гаража код хале „Пинки”, обалоутврда према Пупиновом мосту, амбуланта у Угриновцима, излаз на ауто-пут у Батајници, пешачки мост Лидо-Кеј, почетак изградње фабрике за прераду отпадних вода у Батајници и други – казао је Весић.

Заменик градоначелника је истакао да ће у Дом здравља на Палилули Град уложити укупно осам милиона евра.

– Град ће у изградњу канализације на левој обали Дунава уложити 55 милиона евра, а за изградњу вртића два милиона. То значи да ће Град само за уређење леве обале Дунава уложити укупно 65 милиона евра. Разговараћемо са надлежним министром о реконструкцији Зрењанинског пута, 2021. године почеће да се ради мост на Ади Хуји, а биће завршен и доњи део парка Раше Попова према Дому здравља у Кнез Даниловој улици. На Вождовцу ће се реконструисати улице Саве Машковића, Црнотравска и Борска, а ту су и вртић у Браће Јерковић, завршетак Мокролушког и Јелезовачког колектора, канализација у Јајинцима и постројење за прераду отпадних вода у Белом потоку, као и петља „Ласта”. На Звездари ће се радити школа и вртић у Миријеву, реконструкција Улице Драгослава Срејовића, Пети паркић и реконструкција платоа код Вуковог споменика. У Раковици се наставља изградња Булевара патријарха Павла, реконструкција Улице Пере Велимировића, канализације у Реснику и изградња вртића на Миљаковцу 3. У Обреновцу ће до краја 2021. године свака улица имати воду, а радимо и нових 20 километара мреже. Радићемо такође и пијацу, повезивање са БГ возом, брзу саобраћајницу код Умке, фабрику отпадних вода, топлодалековод Обреновац–Београд. У Барајеву завршавамо изградњу водовода Араповац–Бељина, изградњу спортске дворане, резервоара у Брђанском крају, док у Сопоту радимо изградњу водовода у Малој Иванчи и Трешњи. Улагаћемо и у нове локомотиве за већи број полазака у систему БГ воза, као и у повезивање на регионални водовод Макиш–Младеновац. На Чукарици су теме вртић у Милоја Закића, фискултурна сала у Остружници, пасарела у Радничкој улици, фабрика отпадних вода у Остружници, а у Лазаревцу изградња нове канализационе мреже, модуларне мреже у Миросаљцима и Араповцу, као и изградња привредне зоне. У Младеновцу је у плану постројење за прераду отпадних вода у Међулужју, завршили смо улицу која је била обилазница око Младеновца, а планира се и будућа пијаца – казао је Весић.

Он је истакао и да ови пројекти неће пореметити реализацију других, који су такође важни за свакодневни живот суграђана, те да ће Град Београд увек имати разумевања за предлоге грађана.