уторак, 22. јун 2021.

И ове године обезбеђено финансирање пројеката удружења у области социјалне заштите

Секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић сусрела се данас са представницама четири од укупно 35 удружења која су добила пројектна средства за своје програме, које ће започети током јула.

Она је истакла да овај секретаријат, као и свих претходних година наставља са подршком удружењима који се баве како унапређењем положаја особа са инвалидитетом тако и свих других лица која се налазе у систему социјалне заштите.

– Ове године биће подржано 35 удружења чије ће програмске активности обухватити више од 12.000 корисника. Међу њима су особе са инвалидитетом, жене – жртве насиља, припадници ромске националне мањине и друге групе, што ће унапредити не само њихов положај, већ ћемо тако њихов статус и проблеме боље осветлити и широј друштвеној јавности – рекла је Наташа Станосављевић. 

Она је подсетила да пројекти почињу да се спроводе од 1. јула и да ће трајати до 31. децембра ове године.

– Највећи број пројеката, њих 14 се односи на побољшање укључености особа са инвалидитетом, а при томе нам је веома важан социјално-едукативни процес који се реализује кроз различите креативне радионице из области породичног, социјалног и здравственог функционисања. Поносни смо што и ове године подржавамо преводилачки сервис који се реализује кроз рад тумача за знаковни језик на територији свих 17 градских општина. За ове програме издвојено је укупно 30 милиона динара, што је идентичан износ као и прошле године. То је важан податак који указује да ни у време пандемије нисмо смањивали средства удружењима која се баве унапређењем положаја особа са инвалидитетом – нагласила је секретарка за социјалну заштиту.

Оснивач и председница Удружења „Плава шкољка” Надица Блажић нагласила је да јој веома много значи што пројекат овог удружења већ пети пут заредом подржава Секретаријат за социјалну заштиту.

– Наш пројекат под називом „Београд није болница – Београд је велика играоница” заправо описује нашу борбу. Ми не желимо да наша деца Београд упознају само кроз прозорско стакло, доласком и боравком у болницама, већ захваљујући огромној подршци овог секретаријата имамо могућности да активно укључимо све чланове нашег тима, три доктора наука, психолога, дефектолога, правника, учитељице и друге чланове. Наша жеља је да равноправно помогнемо и родитељима и деци, како би њихова будућност имала више потенцијала. Крајњи циљ удружења је да наши чланови и корисници буду активни чланови друштва уместо само пасивних посматрача – истакла је Надица Блажић.

У протеклих шест година Секретаријат за социјалну заштиту подржао је укупно 304 програма и пројеката у области социјалне заштите као најдиректнији вид помоћи осетљивим групама.