Obaveštenje o planu raspisivanja javnih konkursa u 2023. godini
U skladu sa članom 38. Zakona o udruženjima („Službeni glasnik RS“, br. 51/2009, 99/2011 – dr. zakoni i 44/2018 – dr. zakon), Uredbom o sredstvima za podsticanje programa ili nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa od javnog interesa koja realizuju udruženja („Službeni glasnik RS“, broj 16/2008), Odlukom o finansiranju programa od javnog interesa u oblasti društvene brige za zdravlje stanovništva („Službeni list grada Beograda, broj 17/2020) i Godišnjim programom društvene brige za zdravlje stanovništva za 2023. godinu broj: 5-1618/23-G od 23.2.2023. godine, Sekretarijat za zdravstvo Gradske uprave grada Beograda u 2023. godini planira raspisivanje javnog konkursa za finansiranje programa od javnog interesa u oblasti društvene brige za zdravlje stanovništva za sledeće prioritetne tematske oblasti:
1. Podrška programima primarne, sekundarne i tercijarne prevencije sa ciljem suzbijanja stopa morbiditeta od malignih bolesti koje su u stalnom porastu.
Maligni tumori se nalaze u grupi najznačajnijih zdravstvenih problema u svetu i kod nas, sa tendencijom daljeg porasta učestalosti. Takođe, pandemija Kovid-19 odrazila se i na kompletan sistem zdravstvenih usluga usmerenih ka ranom otkrivanju i sprovođenju programa ranog otkrivanja, kao i adekvatnom lečenju malignih bolesti. Zato je važno pružanje dodatne podrške građanstvu, zdravstvenim radnicima i ojačavanje celokupnog sistema zdravstvene zaštite i javnog zdravlja kroz programe usmerene na raznorodne preventivne aktivnosti, koje i predstavljaju ključni javnozdravstveni pristup u kontroli malignih bolesti. Ako do bolesti ipak dođe, njen je ishod moguće poboljšati ranim otkrivanjem, adekvatnim lečenjem i rehabilitacijom uz odgovarajuće palijativno zbrinjavanje.
2. Podrška osetljivim grupacijama stanovništva, kao i njihovim porodicama, koja za cilj ima osnaživanje istih u svakodnevnom funkcionisanju, prevazilaženju aktuelnih izazova i bolju integrisanost u lokalnu zajednicu, jačanje samopouzdanja korisnika, razvoj veština, postojećih i preostalih kapaciteta korisnika potrebnih za svakodnevno funkcionisanje i kvalitetniji život.
3. Unapređenje mentalnog zdravlja kroz podršku edukativnim i promotivnim aktivnostima čiji je cilj podizanje svesti građana o značaju mentalnog zdravlja, kao jednog od stubova blagostanja, kako prilagoditi ponašanje u situacijama izmenjenih obrazaca, koji su načini unapređivanja i povećanja otpornosti na izazovne situacije. Mentalno zdravlje ima značajan uticaj na fizičko zdravlje, posebno u toku i nakon epidemije „Covid-19“. Takođe, utiče na sve oblasti života, na školovanje, radni učinak, odnose sa porodicom i prijateljima, sposobnosti za funkcionisanje u zajednici. Zato je i neophodan rad na poboljšanju mentalnog zdravlja kako pojedinaca, tako i društva u celini, putem promocije mentalnog blagostanja i prevencije mentalnih poremećaja.
4. Izgradnja partnerstva i bolja saradnja grada Beograda i subjekata iz sistema zdravstvene zaštite, javnog zdravlja, privatnog i civilnog sektora, kao i podizanje kapaciteta za pisanje predloga projekata i apliciranje kod međunarodnih i domaćih izvora finansiranja.
5. Podizanje kapaciteta sistema zdravstvene zaštite i civilnog sektora u cilju unapređenja dostupnosti palijativne zaštite, kako unutar sektora zdravstva tako i integralno unutar drugih sektora, naročito socijalne zaštite. Organizacija i sprovođenje palijativnog zbrinjavanja je poseban izazov za grad Beograd, s obzirom na očekivano produženje životnog veka i veliki broj starog stanovništva, kao i multisektorski pristup i rad na informisanju javnosti o palijativnom zbrinjavanju, procedurama pri upućivanju pacijenata na teritoriji grada Beograda, dostupnim smeštajnim kapacitetima i uslugama palijativnog zbrinjavanja.
6. Podizanje kvaliteta usluga zdravstvene zaštite unapređenjem kapaciteta zdravstvenog sistema kroz podizanje kompetencija zdravstvenih radnika i saradnika u cilju ovladavanja veštinama komunikacije sa različitim kategorijama pacijenta u cilju ravnopravnijeg pristupa uslugama, inovacije metoda i oblika rada, poštovanje pacijentovog vremena i smanjenje vremena čekanja kod izabranog lekara, formiranjem savetovališta ili centara za obolele od raka, dijabetesa i drugo.
7. Očuvanje i unapređenje zdravlja i kvaliteta života građana kroz podršku delotvornim pristupima prevencije i intervencija, u svim dobnim i vulnerabilnim grupama stanovništva, usmerenih na najčešće faktore rizika i promenu nezdravog ponašanja u vezi sa zdravljem (visoka zastupljenost faktora rizika i neadekvatnih stilova života, zdravih navika, pravilne ishrane, fizičke aktivnosti), podizanje svesti građana o značaju vakcinacije kod preventabilnih zaraznih bolesti, vakcinacija protiv korona virusa, kako bi se sprečilo dalje širenje u populaciji, a posledice bolesti svele na minimum, prevencije zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, zaštita zdravlja dece, naročito u ranom razvoju, mladih, trudnica i porodilja.
8. Životna sredina i zdravlje - podrška programima usmerenim na očuvanje i zaštitu zdravlja od zagađene životne sredine što je prouzrokovano štetnim i opasnim materijama u vazduhu, vodi i zemljištu, podizanje svesti građana u vezi sa očuvanjem zdrave životene sredine, uzimajući u obzir zahteve životne sredine, borbe protiv klimatskih promena, ublažavanje efekata klimatskih promena na društvo, lokalne zajednice i posebno osetljive kategorije stanovništva, kao i prilagođavanje klimatskim promenama, redukovanje katastrofalnih zdravstvenih i ekonomskih efekata u vezi sa uticajima iz životne sredine.