Beoinfo vesti

Država treba da vodi politiku izgradnje neprofitnih stanova

29.06.2004.

Država treba da vodi politiku izgradnje neprofitnih stanova
Veličina Slova

Grad će do kraja godine izgraditi 753 stana iz Fonda solidarnosti, rekao je danas Nenad Bogdanović, predsednik gradske vlade, pri obilasku gradilišta ovih stanova na Bežanijskoj kosi, u ulici Nedeljka Gvozdenovića 58. Na ovoj lokaciji se gradi 371 stan, koji će biti useliti sredinom avgusta.
Stanovi su već podeljeni firmama za njihove zaposlene. U Rakovici se završava 113 stanova, koji će biti useljeni u oktobru, u Bloku 62 će u septembru biti završeno 60 stanova. U Kamendinu će do kraja 2004. godine biti izgrađeno 209 stanova, a planira se izgradnja još 181 stana.

– Stanovi iz Fonda solidarnosti jedina su kategorija koja po zakonu može da se dodeljuje preduzećima. Od 1. jula prestaje ubiranje poreza na fond zarada, koji je bio glavni izvor za izgradnju ovih stanova. Mi smo odlučili da ovaj program u potpunosti završimo, iako je taj porez ukinut, a prihod ćemo nadomestiti iz budžeta. Ovi stanovi su namenjeni najsiromašnijim građanima, a država je ta koja mora da premosti period od kada je ukinuta dodela društvenih stanova do vremena kad ljudi budu dovoljno socijalno sposobni da se u većoj meri upuste u kupovinu stanova. Socijalno neprofitnim stanovima i stanovima solidarnosti ona mora da rešava stambeno pitanje najsiromašnijih – rekao je Bogdanović.

Prema njegovim rečima, ovakvom politikom rešilo bi se nekoliko problema. Tako bi se rešavalo stambeno pitanje onih koji drugačije ne mogu da dođu do stana, razvila bi se stanogradnja kao bitna industrijska grana. Država bi, takođe, sa 10 do 15 hiljada stanova izgrađenih za 750 evra po kvadratnom metru nivelisala tržišnu cenu, koja je sada 1.200 evra.

Predsednik gradske vlade obišao je i gradilište u Vojvođanskoj ulici, na kom se zidaju stanovi iz programa 1.000 stanova za prodaju na dugoročni kredit.

– Zgrada sa 112 stanova useljavaće se početkom avgusta, 74 stana u objektu preko puta do 15. septembra. I 160 stanova koje na ovom kompleksu gradi „Ratko Mitrović” biće useljeni do 15. septembra. U Bloku 29 će 60 stanova biti useljeno do kraja oktobra – rekao je Bogdanović.

Izgradnja u Olge Alkalaj i dr Ivana Ribara je ugovorena i uskoro počinje, a predviđeno je da traje osam meseci. Ovi stanovi mogli bi da budu useljeni u martu 2005. godine. Za oko 300 stanova ovih dana se potpisuju predugovori, koji će prerasti u ugovore kada budu useljeni. Namera grada je, rekao je Bogdanović, da u narednih mesec-dva napravi predugovore za sve stanove iz ovog programa.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više