Obrazovanje odraslih – „Uči i živi uspravno”
Treći po redu Festival obrazovanja odraslih, pod sloganom „Uhvati svetlost! Uči i živi uspravno!” biće održan od 27. septembra do 2. oktobra, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare u kafeu bioskopa Akademija 28. Završna manifestacija, pod nazivom „Berza obrazovnih programa”, pod pokroviteljstvom Skupštine grada, organizovaće se u holu Doma sindikata 1. oktobra od 10 do 19 časova. Berzu će otvoriti sekretar za obrazovanje u Skupštini grada Vesna Mirović-Pjevač. Slične manifestacije biće organizovane u gradovima 12 regija Srbije i Crne Gore. Na ovaj način Srbija i Crna Gora postale su sastavni deo zajednice od 50 zemalja sveta koja na ovaj način brine o „doživotnom ” učenju.
– Obrazovanje odraslih po značaju prevazilazi lokalne okvire, pogotovo danas kada mnogi sa 40 i više godina starosti ostaju bez posla, i kada mladi izaberu pogrešnu profesiju pa ne mogu naći zaposlenje. Iako zemlje u tranziciji iz našeg okruženja imaju zakonom regulisanu ovu materiju, naše nadležno ministarstvo ne brine dovoljno o akutnom problemu – rekao je Maksim Andrić, predsednik Saveta festivala.
Istovremeno u 300 institucija širom Srbije i Crne Gore zainteresovani građani moći će da se upoznaju sa raznovrsnim programima za prekvalifikaciju, dopunsko obrazovanje putem kurseva, seminara i drugih oblika edukacije.
Za vreme festivala u 70 gradova posetioci će imati priliku da vide oko 500 programa, prezentacija, javnih časova, tematskih večeri, seminara, izložbi i koncerata. Na završnoj manifestaciji učesnici će i ove godine obezbediti veliki broj paketa besplatnih programa za srećne posetioce.
Organizator ovogodišnjeg festivala je Poslovno udruženje narodnih, radničkih i otvorenih univerziteta i obrazovno-kulturnih centara Srbije, kao i Centar za stručno obrazovanje Crne Gore.