Privremeni prekid rada sistema za navodnjavanje crpne stanice „Grocka” do poboljšanja hidrološke situacije na Dunavu
Trenutna nepovoljna hidrološka situacija i rekordno nizak vodostaj na Dunavu imaju direktan i izuzetno negativan uticaj na sisteme za navodnjavanje, jer ugrožavaju stabilnost poljoprivredne proizvodnje.
Na osnovu tehničkih karakteristika, funkcionisanje crpne stanice „Grocka”, kao i rad sistema za navodnjavanje je moguć do kote nivoa Dunava 69,25 centimetara. Dostizanjem kritičnog nivoa Dunava za rad sistema za navodnjavanje, 29. jula, kada je kota reke Dunav na ulivu u crpnu stanicu „Grocka” iznosila 69,60 centimetara, došlo je do privremenog prekida rada ovog sistema do poboljšanja hidrološke situacije na Dunavu, saopšteno je iz JVP-a „Beogradvode”.
Naime, na osnovu ugovora sa Gradom Beogradom – Gradskom upravom Grada Beograda – Sekretarijatom za poljoprivredu, koji se odnosi na transport tehničke vode cevovodom za navodnjavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta na području gradske opštine Grocka, JVP „Beogradvode” je kao ugovorna strana dužno da prati aktuelne analize i izveštaje nadležnih institucija o stanju rečnih sistema, te da o tome obaveštava nadležne službe.