Sve je spremno za početak sezone na Adi Ciganliji
Ukoliko temperatura vode u Savskom jezeru i dalje bude rasla, zvanična sezona kupanja mogla bi da počne već početkom juna, saopštavaju iz Javnog preduzeća „Ada Ciganlija”. Spasilačke ekipe i ekipe hitne pomoći već su formirane i spremne, ali se apeluje na posetioce da se još ne kupaju i sačekaju zvaničan početak sezone. To će biti učinjeno čim temperatura vode dostigne 22 stepena, što je, prema rečima lekara, bezbednosna temperaturna granica.
U aprilu je započeta izgradnja nove mreže biciklističkih staza u dužini od 12 kilometara. Staza će okružiti jezero i postojeće šetalište oko njega, pa će uz obalu biti samo za pešake, a okolo će se, delom i kroz šumu, voziti bicikli, roleri i ostala vozila bez motora. Prema planu, staza sa prilazima biće završena krajem tekuće godine. Za nekoliko dana biće gotova prva etapa staze, od ulaza na Adu do bandži džampa. Preuređeno je svih devet javnih toaleta, a ove godine obnovljeno je isto toliko tuš-platoa. Svi objekti obezbeđeni su antivandal zaštitom.
Svi sportski tereni obnovljeni su i opremljeni novim rekvizitima, a u njihovoj neposrednoj blizini je pre mesec dana izgrađen javni toalet. Sve pešačke staze na ostrvu su novoizgrađene ili presvučene svežim slojem asfalta.
U Adu Ciganliju je od 2001. godine uloženo oko 2.000.000 evra iz budžeta grada Beograda. Time je omogućena izgradnja potpuno nove infrastrukture. Cela plaža oko Savskog jezera presvučena je novim šljunkom, a JP „Ada Ciganlija” opremljena i savremenom mehanizacijom za održavanje čitavog kompleksa površine 800 hektara.
Grad će narednih godina ulagati sredstva isključivo u kupalište i sportske terene na Adi Ciganliji, koji se koriste bez naknade, a JP „Ada Ciganlija”, koje je posle četiri godine osposobljeno za tržišno poslovanje, postaće samofinansirajuće.
Grad Beograd je izuzetno doprineo čistoći i uređenosti Ade Ciganlije angažovanjem komunalnih službi, „Zelenila – Beograd”, „Gradske čistoće” i „Beograd-puta”. Zahvaljujući njima i sve većoj brizi građana, Ada je danas najčistiji a najposećeniji gradski prostor. Stručnjaci Instituta za biološka istraživanja izvešće tokom ovog leta studiju o kvalitetu vode u Savskom jezeru, što je od velikog značaja za buduće održavanje kvaliteta vode na željenom nivou. U nove pumpe za cirkulaciju jezerske vode i regulisanje vodostaja uloženo je 38.000.000 dinara iz gradskog budžeta.
Veoma je važno što Ada Ciganlija ni van kupališne sezone ne prestaje da bude mesto koje dnevno posećuje više od 100.000 ljudi. Takve posete već su nekoliko puta zabeležene u aprilu i maju ove godine.
Novo javno kupatilo za osobe sa posebnim potrebama
Novo javno kupatilo – toalet, namenjeno osobama sa posebnim potrebama, izgrađeno je pored Uprave kupališta. Ovaj sanitarni blok opremljen je rampama za pristup invalidskih kolica, kao i savremenom antivandal zaštitom.
Do javnog kupatila vode staze koje se, kao i sve ostale pristupne i unutrašnje staze na Adi Ciganliji, završavaju blagim nagibom bez ivičnjaka. Mesta za parkiranje za osobe sa posebnim potrebama rezervisana su kod restorana „Jezero”, a u toku je tender za nabavku vozića sa rampama koje omogućavaju lak ulazak i izlazak ljudi u invalidskim kolicima.