Beoinfo vesti

Delegacija Beograda putuje u SAD

02.06.2005.

Delegacija Beograda putuje u SAD
Veličina Slova

Delegacija Beograda, predvođena gradonačelnikom Nenadom Bogdanovićem, boraviće od 4. do 13. juna u Sjedinjenim Američkim Državama i tom prilikom posetiti Čikago, Vašington i Baltimor. Poseta će biti organizovana u okviru programa podrške lokalnim samoupravama SLGRP (Serbia Local Government Reform Program) i deo je ugovornog programa koji finansira USAID.

U delegaciji će, pored gradonačelnika Beograda,  biti Bojan Stanojević, gradski menadžer, i Đorđe Bobić, glavni gradski arhitekta,  zatim predstavnici Gradske uprave Beograda, opština Paraćin i Inđija i predstavnici programa SLGRP. Izuzetan značaj ove posete potvrđuje i činjenica da je ovo prvi put u istoriji Beograda da je ostvarena saradnja sa predstavnicima američke administracije i nevladinim organizacijama, kao i da je Beograd do početka ove godine bio na američkoj listi gradova sa kojima se ne sarađuje.

– Uložili smo ogroman napor da Beograd u SAD dobije status koji mu i pripada. Uz pomoć prijatelja iz Kongresa uobličili smo nekoliko važnih programa. Jedan od njih je i učešće građana u formiranju budžeta, koji se realizuje ovih dana. Sa USAID-om i Američkom ambasadom napravili smo program edukacije lokalne samouprave i decentralizacije. Veza sa SAD je od izuzetnog značaja u vremenima koja dolaze – rekao je Bogdanović.

Članovi delegacije Beograda će u Čikagu, Baltimiru i Vašingtonu imati više od stotinu sastanaka sa predstavnicima američke administracije, uprave gradova domaćina i poslovnog sveta. Predviđeno je da teme razgovora budu strateško planiranje i upravljanje budžetom, lokalni ekonomski razvoj i kapitalne investicije, funkcionisanje lokalne uprave, upravljanje procesima izgradnje i razvoja grada, razvijanje saradnje sa srpskom dijasporom, i unapređenje komunikacije uprave sa građanima.

Gradonačelnici Beograda i Čikaga, Nenad Bogdanović i Ričard Dejli, potpisaće 7. juna i Povelju o bratimljenju ova dva grada. Istog dana članovi delegacije srešće se i sa Rodom Blagojevićem, guvernerom savezne države Ilonois, i najvišim predstavnicima okruga Kuk.

– Čikago ćemo posetiti u vreme kada se u njemu tradicionalno okupljaju predstavnici svih gradova sa kojima je ova metropola zbratimljena. To će biti izvanredna prilika da i sa ta 23 grada uspostavimo saradnju – rekao je gradonačelnik.

Čikago i Beograd će posle potpisivanja ove povelje unapređivati kulturnu i ekonomsku saradnju i trgovinske odnose, ali i sarađivati u oblastima obrazovanja, medicine, nauke i tehnologije, turizma i sporta, pomažući napredak i dalji razvoj prijateljstva među svojim narodima i zemljama.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više