Priprema se projekat o mogućnostima korišćenja termalnih voda
Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu uradiće Projekat o hidrogeološkim karakteristikama i mogućnostima korišćenja obnovljivih hidrogeotermalnih resursa uže teritorije grada Beograda. Vrednost posla je 1.175.280 dinara.
Konstantna nestabilnost cena nafte i gasa kao glavnih energenata na svetskom tržištu tokom poslednjih godina dovela je do potrebe za otkrivanjem i korišćenjem održivih i obnovljivih energetskih resursa. Ekstremna atmosferska zagađenost, briga za životnu sredinu i stupanje na snagu Evropskih ekoloških protokola dodatno su ubrzali pronalaženje i upotrebu novih energetskih izvora.
Jedan od potencijalnih resursa su i termalne vode, koje mogu da se eksploatišu uz relativno jednostavnu tehnologiju. Srbija je izuzetno bogata termalnim vodama, a na području Beograda ih ima u Višnjičkoj banji, naselju Braća Jerković, Ovči, Vrčinu, Leštanima i Obrenovcu. Pošto ovi izvori nisu dovoljno iskorišćeni, navedeni projekat će analizirati postojeće i ukazati na mogućnost nalaženja novih hidrogeotermalnih resursa.
Ovim istraživanjima grad bi postigao uštedu smanjujući uvoz fosilnih goriva, uveo princip „održivog razvoja” i tako se pridružio evropskim gradovima čija lokalna vlast primenjuje ekološki pristup planiranja razvoja i unapredio turističku ponudu programima korišćenja termalnih voda. Grad bi, takođe, koristio lokalno raspoložive i energetski obnovljive resurse i redukovao emisiju izduvnih gasova i drugih zagađivača vazduha, čime bi se povećao kvalitet životne sredine. Na ovaj način bi se i sadašnji životni uslovi približili standardima Evropske zajednice.