Formiran Koordinacioni tim za predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje
Dogovorom gradonačelnika Beograda Nenada Bogdanovića i Slobodana Vuksanovića, ministra prosvete, formiran je Koordinacioni tim za predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare održanoj u Starom dvoru. Osnovni cilj ovog tima biće da koordinira, usaglašava, povezuje i ubrzava rad ustanova iz ovih oblasti. U timu su predstavnici Ministarstva prosvete i sporta, Sekretarijata za obrazovanje, Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu i republičke i gradske prosvetne inspekcije. Predstavnik grada u ovom timu za predškolsko obrazovanje je Ljiljana Lučić, a za osnovno i srednje obrazovanje Vladimir Todić.
– Naš zadatak je da napravimo i realizujemo jedan strateški dokument kojim ćemo deci omogućiti standarde razvijenog sveta. Jedan od ciljeva u tom dokumentu biće i analiza kapaciteta u predškolskim ustanovama i osnovnim i srednjim školama. Na osnovu toga podizaćemo nivo kvaliteta i raspoloživih kapaciteta i onoga što dajemo deci. U tome će grad i republika voditi jedinstvenu politiku – rekla je Ljiljana Lučić, sekretar za socijalnu i dečju zaštitu, koja je u timu koordinator za predškolsko obrazovanje.
Prema njenim rečima, grad je u vrtiće u poslednjih nekoliko godina investirao 11,5 milijardi dinara. Predškolskim vaspitanjem sada je obuhvaćeno oko 47 odsto beogradske dece a grad će nastojati da se taj broj dalje povećava.
Na ovoj konferenciji je rečeno i da je grad mnogo sredstava uložio ne samo u renoviranje i adaptaciju škola već i u edukaciju nastavnog kadra i osavremenjavanje procesa nastave. U škole se uvode međunarodni standardi kvaliteta, a uskoro će krenuti i akcije o prevenciji nasilja i bolesti zavisnosti u školama.
– Akciju prevencije bolesti zavisnosti sprovešće sekretarijati za obrazovanje i zdravstvo i Zavod za bolesti zavisnosti. Ovim programom biće obuhvaćeno 25 škola i trajaće godinu dana. Edukaciju učenika i roditelja uradiće stručnjaci Zavoda za bolesti zavisnosti – rekla je Vesna Mirović-Pjevač, zamenik sekretara za obrazovanje.
Na konferenciji je bilo reči i o predškolskom pripremnom programu kojim se praktično uvodi obavezno devetogodišnje osnovno obrazovanje. Početak pripremnog programa, koji mora da traje šest meseci, odrediće škole i predškolske ustanove u kojima će se on realizovati.