Dvostruki jubilej Stacionara za autizam
Stacionar za decu i omladinu sa autizmom na Bežanijskoj kosi obeležiće u petak, 6. oktobra, dvostruki jubilej: 15 godina rada i 10 godina preseljenja u sadašnji objekat. Jubileju će prisustvovati predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu, lokalne zajednice i nevladinih organizacija i udruženja.
Stacionar za decu i omladinu sa autizmom je republička ustanova socijalne zaštite za trajno zbrinjavanje ove kategorije korisnika. Osnovana je septembra 1991. godine kada je zbog ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije odmah trebalo prihvatiti grupu dece sa autizmom koja su bila smeštena u Zagrebu. Uprava Grada Beograda za tu namenu obezbedila je prostor koji je ranije korišćen kao vrtić i koji se nalazio u prizemlju zgrade Defektološkog fakulteta. Pre deset godina ovaj stacionar preseljen je na Bežanijsku kosu. Aktivnosti u njemu odvijaju se po principu „samopomoći”, tj. brige o sebi, učenju socijalnih veština, realizaciji kreativnih sposobnosti, rekreativnog i fizičkog angažovanja i radno-okupacione terapije.