Beoinfo vesti

Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd” u službi građana već 114 godina

13.10.2006.

Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd” u službi građana već 114 godina
Veličina Slova

Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd” sutra će proslaviti 114 godina postojanja i rada. Na taj dan je 1892. godine na relaciji od Slavije do Kalemegdana prošao prvi tramvaj sa konjskom vučom, a dve godine kasnije i tramvaj na električni pogon.

Godine 1927. u redovan gradski prevoz uvodi se i prvi autobus, a 1947. na beogradskim ulicama pojavio se i prvi trolejbus. U kasnijim decenijama ovo preduzeće beleži uspone i padove, a u najvećoj krizi bilo je tokom devedesetih godina prošlog veka kada je došlo do urušavanja voznog parka pa je broj vozila sa 1.150, koliko je bilo 1991, spao na 450 početkom 2000. godine. Posle petooktobarskih promena, uz pomoć Grada Beograda najveći gradski prevoznik počeo je da se oporavlja, pa danas u svojoj „floti” ponovo ima oko hiljadu vozila.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više