Beoinfo vesti

Otvoren novi „Američki kutak” u Domu omladine

17.10.2006.

Otvoren novi „Američki kutak” u Domu omladine
Veličina Slova

Zamenik gradonačelnika Radmila Hrustanović i američki ambasador Majkl Polt otvorili su večeras „Američki kutak”, koji je iz ulice Svetozara Markovića preseljen u Dom omladine. Ovo je četvrti „Američki kutak” u Srbiji i rezultat je saradnje Grada Beograda, Doma omladine i Biblioteke grada Beograda sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država. 

– Mnogi od nas se objektivno ne sećaju kada je 1945. godine, neposredno posle Drugog svetskog rata, ovde otvorena prva „Američka čitaonica”. To je bilo mesto okupljanja gde se moglo saznati sve što se dešava u Americi, ali i kultno mesto onih koji su težili novim idejama. U srpskom jeziku reč „kutak” označava prostor gde se bliski i dragi ljudi susreću i podrazumeva dobru atmosferu. Sigurna sam da će „Američki kutak” upravo to predstavljati i da će Beograđani i njegovi gosti pronaći ovde svoju „američku priču” i svoj „američki san” – rekla je Radmila Hrustanović.

Ambasador Majkl Polt istakao je da Dom omladine ima dugu tradiciju prostora gde ljudi dolaze da razmišljaju i razmene mišljenja i ideje.

– Pred Srbijom su dobra ali i teška vremena. Zato amarički narod, vaši prijatelji, želi da zajedno sa vama bude i u dobrim i u lošim trenucima. U 2006. obeležavamo 125  godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između naše dve zemlje. „Američki kutak” biće još jedno mesto gde ćemo zajednički razmišljati i planirati budućnost, ali i učvrstiti partnerske odnose – rekao je Polt.

U novom „Američkom kutku” smeštene su kolekcije referentnih knjiga američke književnosti, beletristike i stručne literature, izabrani časopisi, datoteke na kompakt diskovima, kolekcije video i di-vi-di izdanja i brojne publikacije Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Usluge pružaju profesionalni bibliotekari koji govore engleski jezik obučeni da daju informacije iz oblasti američke istorije, politike, kulture i društva, o mogućnostima studiranja u SAD, kao i o drugim aspektima ove zemlje. Kutak takođe ima i nekoliko kompjutera sa internet vezom.

Ovaj prostor koristiće se i za izložbe, predavanja, seminare i prezentacije američkih predavača, profesora uključenih u Fulbrajtov program, profesora engleskog jezika, predstavnika Ambasade i drugih gostujućih predavača. Američka ambasada finansirala je renoviranje prostora i obezbedila nameštaj, tehničku opremu, knjige, časopise, CD-romove, promotivni materijal i obuku osoblja u vrednosti od oko 70.000 dolara. Dom omladine i Biblioteka grada Beograda obezbedili su prostor, osoblje i komunalne usluge za „Američki kutak”.

„Američki kutak” otvoren je za javnost od ponedeljka do petka, od 10 do 19 časova.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više