Izrada projekta „Strategija razvoja energetike grada Beograda”
Uprava za energetiku Sekretarijata za komunalne i stambene poslove zaključiće sa preduzećem „Energoprojekt – ENTEL” ugovor o izradi projekta strategije razvoja energetike grada Beograda, rekao je na današnjoj redovnoj konferenciji za novinare u Starom dvoru gradski menadžer Bojan Stanojević. Ovaj projekat vredan je 15.930.000 dinara.
– Nadam da će grad konačno dobiti mogućnost da se sam bavi gasifikacijom jer način na koji se to danas radi ne odgovara potrebama Beograđana. Nadam se da ćemo posle usvajanja novog ustava i povraćaja imovine biti u mogućnosti da napravimo posebnu strategiju za razvoj gasifikacije Beograda jer danas u tom poslu ima mnogo učesnika, često se radi neplanski, građani se često žale, a grad u toj oblasti nema nadležnosti – rekao je Stanojević.
Zakonom o energetici predviđena je obaveza gradova i opština da donesu planove razvoja energetike kojima utvrđuju potrebe za energijom na svom području, kao i uslove i način obezbeđivanja neophodnih energetskih kapaciteta u skladu sa strategijom razvoja energetike Republike Srbije i Programom ostvarivanja strategije.
Projekat treba da obuhvati analizu postojećeg stanja energetskog sistema grada Beograda i projekciju njegovog budućeg razvoja, uz utvrđivanje mogućnosti zadovoljenja procenjenih energetskih potreba grada sa presekom za 2012, 2018. i 2024. godinu. Sadašnje stanje energetskog sistema Beograda treba uporediti sa stanjem potrošnje električne energije po vrstama u velikim gradovima iz okruženja i predviđenim strateškim pravcima razvoja republike. Na bazi prognoziranih budućih potreba potrebno je predvideti pravce dugoročnog razvoja energetike Beograda i odgovarajuće energetske bilanse do 2024. godine.