Beoinfo vesti

Dvanaest novih slučajeva infekcije HIV-om među beogradskim visokoškolcima

01.11.2006.

Dvanaest novih slučajeva infekcije HIV-om među beogradskim visokoškolcima
Veličina Slova

U toku ove godine među studentskom populacijom u Beogradu otkriveno je  dvanaest novih slučajeva infekcije HIV-om, a od početka rada ove ustanove registrovano je ukupno 90 lica inficiranih ovim virusom, od kojih je 60 odsto studenata, a 40 odsto drugih mladih osoba. Polovina ukupnog broja inficiranih je iz Beograda. Svi oni su testirani besplatno u Centru za prevenciju side i polno prenosivih infekcija u Studentskoj poliklinici.

 Direktor ove zdravstvene ustanove dr Dragan Ilić rekao je za BEOINFO da je najčešći uzrok infekcije među studentima  nezaštićen seksualni odnos. Najčešći put prenošenja infekcije je homoseksualni put zaraze – u 90 odsto slučajeva, dok je heteroseksualnim putem zaraženo 10 odsto studentske populacije. Predstavljajući aktivnosti Zavoda za zaštitu studenata povodom Svetskog dana borbe protiv side, dr Ilić je rekao da će Studentska poliklinika i dalje nastaviti akciju dobrovoljnog i poverljivog savetovanja i testiranja na HIV.

– Studentska poliklinika će ovih dana, u saradnji sa JAZAS-om, pokrenuti i akciju o prevenciji HIV-a među osobama koje su, baveći se uličnom prostitucijom, u posebnom riziku. Akcija će se odvijati na terenu u mobilnoj medicinskoj jedinici. Povodom Svetskog dana borbe protiv side, naš mobilni studentski tim će u saradnji sa mrežom edukatora nevladine organizacije Y-PEER organizovati niz aktivnosti u kojima će glavni akteri biti mladi – rekao je Ilić.  

Centar za prevenciju side u Studentskoj poliklinici otvoren je radnim danima od 9 do 17 časova,  dok se noćno testiranje obavlja svakog petka od 20 časova do ponoći.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više