Beoinfo vesti

Obeležen Svetski dan borbe protiv side

29.11.2006.

Obeležen Svetski dan borbe protiv side
Veličina Slova

Beograd ulaže velike napore u prevenciji i lečenju side i na tom polju nastaviće saradnju sa nevladinim i državnim institucijama, rekao je Vladan Šubarević, član Gradskog veća na današnjoj manifestaciji organozovanoj povodom 1. decembra, Svetskog dana borbe protiv side, u Starom dvoru.

 – Lekovi pritiv side su napredovali, ali još nisu na zadovoljavajućem nivou, pa prevencija ostaje glavni i najefikasniji način da se spreče posledice bolesti. Grad će nastaviti da sarađuje s nevladinim i državnim organizacijama i očekujem da će naredne godine naše aktivnosti u tom smeru biti još veće – rekao je Šubarević.

 Dr Verica Lela Ilić, predsednik Gradske komisije za borbu protiv side, rekla je da je grad organizovao edukaciju radnika primarne zdravstvene zaštite za rad s obolelima, kao i edukaciju studenata, u saradnji sa Zavodom za zaštitu studenata. Prema njenim rečima, četiri nevladine organizacije koje se bave prevencijom side dobilo je od grada materijalnu pomoć.

 Od početka ove godine u Beogradu je registrovano 28 novih slučajeva HIV pozitivnih pacijenata – 23 muškaraca i pet žena. Od ovog broja 15 lica zaraženo je homoseksualnim kontaktom, sedam njih heteroseksualnim putem, intravenski jedna osoba, dok je kod pet lica uzrok nepoznat.

 U Beogradu je registrovano 1.656 lica zaraženih HIV-om i 945 obolelih od side. Do sada je u prestonici od ove opake bolesti umrlo 708 osoba. U Srbiji je od pojave AIDS-a zvanično registrovano 2.088 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 1.339 obolelo, a 918 umrlo od side.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više